Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün düzenlenen Küresel Sağlık Zirvesi’ne video konferans yöntemiyle katılıp bir konuşma yaptı. Xi Jinping, G20 grubuna üye ülkelerin Covid-19 salgınıyla küresel mücadele iş birliğinin getirdiği sorumlulukları üstlenmeleri gerektiğini vurgulayarak, Çin’in bu yöndeki 5 maddelik yeni tedbirlerini açıkladı. Çin, salgının kritik noktaya geldiği şu günlerde dış dünyaya ilettiği bu mesajlarla, küresel salgınla mücadele iş birliğine yön verip dinamizm kattı.

Nitekim Çin küresel salgınla mücadele iş birliğinin güçlendirilmesi için sadece öneri ortaya koymakla sınırlı kalmıyor, aynı zamanda gerçekçi adımlar atıyor. Örneğin aşı konusunda Çin, acil aşı ihtiyacı bulunan 80’den fazla gelişmekte olan ülkeye aşı yardımı sağladı. 43 ülkeye aşı ihraç etti. Şu ana kadar yabancı ülkelere tedarik edilen aşılar 300 milyon dozu buldu. Bloomberg’in haberine göre, Çin’in salgınla küresel mücadeleye sağladığı katkılar hayati önem taşıyor.

Dünya genelinde salgın durumu belirsizliğini korurken, Çin Cumhurbaşkanı’nın Küresel Sağlık Zirvesi’nde beş maddelik öneride bulunmasının, salgınla küresel mücadele açısından “kara günde uzanan yardım eli” olduğunu söyleyebiliriz.

Çin, ayrıca önümüzdeki 3 yıl içinde dünyaya 3 milyar Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları tutarında mali yardım sağlayacak ve daha çok aşı gönderecek. Bu tedbirler, uluslararası toplumun endişelerini etkin şekilde giderirken, gelişmekte olan ülkelerin salgınla mücadele becerisini ve salgına karşı zafer kazanma inancını kuvvetlendirecek. Kenya Uluslararası İlişkiler Uzmanı Cavens Adhill, Çin’in çok sayıda Afrika ülkesine aşı bağışladığına işaret ederek, bunun Çin’in büyük devlet sorumluluğu üstlendiğini gösterdiği gibi, Çin ve Afrika ülkelerinin zorlukların üstesinden birlikte gelme kararlılığını da yansıttığını belirtti.