Çinli bilim insanları Chen Wei ve Zhong Nanshan’ın öncülüğündeki heyetler yeni koronavirüs (Covid-19) aşılarının Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyor.

NANO TEKKNOLOJİSİ AŞIYLA BULUŞUYOR

Çin yeni RNA aşısı için kolları sıvadı!_fororder_VCG111320261705

Çin Ulusal Nano Merkezi ve Çin Askeri Bilimler Akademisi yeni nano taşıyıcı aşıyı geliştirmek için iş birliği yapıyor. Yeni aşı çalışması birtakım yenilikler sunuyor.

Çin yeni RNA aşısı için kolları sıvadı!_fororder_VCG111275657638

Çin Mühendislik Akademisi üyesi ve ünlü bilim insanı Zhong Nanshan’ın organizsyonu altında Guangzhou RiboBio şirketi kurucusu Zhang Biliang mRNA aşısının geliştirilmesi ve üretilmesine ilişkin bigli verdi.

Zhang Biliang ekibinin geliştirdiği mRNA aşısı 2-8 santigrant derece sıcaklıkta yarım yıl saklanabilir. Ancak mevcut uluslararası mRNA aşılarının bir kısmı eksi 70 santigrat dereceye, bazıları eksi 20 santigrat dereceye ihtiyaç duyuyor.

Ekibin mRNA aşısının saklama sıcaklığının büyük ölçüde artırılmasının nedeni, patentli lipit nanopartiküllerinden kaynaklanıyor.

Öte yandan RiboBio şirketi 2004’ten beri araştırma enstitüsü için RNA üretim hizmetlerini sağlıyor. Tüm endüstriyel zincir oluşturuldu.

Mevcut durumda şirketin maksimum yıllık üretim kapasitesinin 100 milyon doz aşı olduğunu dile getiren Zhang Biliang, mRNA aşısının klinik öncesi hayvan deneyi gibi araştırmaları tamamladığını kaydetti.