Beykent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, CRI Türk’te Güçlü Özgan ve Barış Mutlu’nun hazırlayıp sunduğu “Manşet” programına konuk oldu. Uyar, yenilenebilir enerji ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 • “1980’de California’da 25 bin kişi termik santraller nedeniyle erken ölüm yaşadı. Onun üzerine California’da çevre kanunu çıkardılar. Oradan bu dönüşüm Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) başladı.
 • 1990’larda Dünya Meteoroloji Örgütü ve Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Programı bir araya gelip hükümetler arası iklim panelini oluşturdular.
 • 2009’da BM bünyesinde Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nı (IRENA) kurduk. Türkiye’de bu ajansa katıldı. Bugüne kadar bütün ülkelere yenilenebilir enerji ile ilgili bilgiler verildi.
 • İklim değişikliğini azaltmak ve sağlık açısından fosil yakıtlarının yakılmasının tümüyle durdurulması gerektiği mutabakatına vardı bütün dünya. Kömür ve petrole talep azaldığı için fiyatı düşüyor. Fakat yenilenebilir enerjide rüzgâr, güneş gibi kaynaklar ücretsiz olduğundan teknoloji geliştikçe fiyatı azalıyor.
 • Yenilenebilir enerji ile ilgili her sene bir kitap hazırlıyoruz. 18 Mart’ta da ‘Yenilenir Enerji ve Şehirler Raporu’ açıklandı. Orada Çin ve ABD liderliğini götürüyor. Avrupa Birliği (AB) bu iki ülkeyi takip ediyor. Aslında Türkiye üçünü olabilir. Doğal gaz anlaşmaları olmasaydı yenilenebilir enerji projesine daha önce başlanacaktı. Ama yine de elektriğin yüzde 15’i rüzgâr, güneş ve biokütleden üretiliyor.
 • Çin Halk Cumhuriyeti’nde yenilenebilir enerji konusunda uzun vadeli planlamalar yapıldığı için 5 yıllık hedefler konuluyor. Bu kapsamda da devlet arazisini veriyor ve işleri kolaylaştırıyor. Böylece güneş paneli ve rüzgâr türbini üzerinde dünya lideri haline geldiler.
 • Yenilenebilir enerjiye Avrupa 2050’de geçebilecekse Türkiye 2035’te geçebilir. Türkiye Avrupa’nın en güneşli, en rüzgârlı, biokütlesi üretebilen, tarım, orman atıklarını kullanabilecek bir jeotermal kaynakları olan bir ülke.
 • Her yıl ‘tamamen yenilenebilir enerjiye geçeceğim’ diye taahhüt veren ülkelerin sayısı artıyor.
 • BM Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı olarak bu dönüşümün sosyoekonomik etkilerini inceliyoruz. Şu anda bu dönüşüme 1 dolar harcanırsa 3 ila 8 dolar arası geriye döneceği hesaplandı.
 • Avrupa’daki 80 tane doğal gaz santralı kapatılmazsa 20 milyar Euro ek bedel ödeyecek Avrupa. ABD’de New York eyaletinde yenilenebilir enerji ile beslenebilecek bir batarya kurdu. Bu batarya sayesinde 16 doğal gaz santralı kapandı.
 • Başka çözüm yok bu bir dönüşüm. Bütün paydaşların katıldığı ve kendilerine düştüğünü anlamaları ve bütün kentlerin dönüşümü için ellerinden geleni yapmaları lazım. Yoksa bedeli hep beraber ödüyoruz.”