Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Çin’in, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Çin’de yoksullukla mücadelede kazanılan başarılara ilişkin olumlu değerlendirmesinden memnuniyet duyduğu ve yoksullukla mücadelede uluslararası iş birliğini sürdüreceği bildirildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres kısa süre önce Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’e gönderdiği mesajda, Çin’de yoksullukla mücadelede kazanılan başarılar için tebriklerini sunmuş ve Çin’in başarılarının bütün uluslararası topluma umut getirdiğini belirtmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, Guterres’in söz konusu olumlu değerlendirmesinden memnuniyet duyduklarını söyledi.

Zhao, dünya nüfusunun beşte birine ev sahipliği yapan Çin’in, ülkede mutlak yoksulluğu yok ettiğine dikkat çekti. Çin’in BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi kapsamındaki yoksul nüfusu azaltma hedeflerine öngörülen tarihten on sene daha erken ulaşarak, dünya çapında yoksulluğun yok edilmesi ve barışçıl kalkınmanın gerçekleşmesi için tarihi bir katkı sunduğunu aktaran Zhao, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin, kendi yoksulluk sorununu çözmek için çabalarken, uluslararası iş birliğine de aktif şekilde katılmaktadır. Çin, ASEAN ülkeleriyle birlikte Asya’nın kırsal bölgelerindeki yoksul nüfusu azaltma planını hayata geçiriyor; Afrika ülkelerine sulamada kullanılacak altyapı tesislerinin inşası için yardımcı oluyor; Güney Pasifik bölgesinde altyapı tesisleri inşası ile tarım ve sağlık alanında teknolojik iş birliği projeleri yürütüyor; Latin Amerika bölgesinde ise tarım teknolojisi pilot merkezlerinin inşasına destek vererek, ilgili ülkelerdeki halkların yoksulluktan kurtulmasına yardımcı oluyor. Çin ayrıca, Kuşak ve Yol inisiyatifiyle birlikte, güzergahta bulunan ülkelerin BM’nin yoksullukla mücadele hedeflerine ulaşmasına yardım etmeyi hedefliyor. Kuşak ve Yol projesi sayesinde, ilgili ülkelerde 7 milyon 600 bin kişinin mutlak yoksulluktan ve 32 milyon kişinin orta derece yoksulluktan kurtulması bekleniyor.”

Zhao son olarak, Çin’in çok ve iki taraflı kanallardan, gelişen ülkelerin kabiliyet inşasını yükseltmelerini destekleyeceğini ve yoksullukla mücadelede uluslararası iş birliğine aktif şekilde katılacağını vurguladı.