Bahar Bayramı, Çin’in en önemli geleneksel bayramlarından biri. Çinliler Bahar Bayramı’nı çok keyifli aile toplantıları olarak görüyor. Dolayısıyla Bahar Bayramı öncesinde memleketlerine dönen Çinlilerin oluşturduğu bayram trafiği, “dünyanın en büyük nüfus göçü” olarak adlandırılıyor.

Bu yıl salgının büyük nüfus göçü sırasında yayılması riskini azaltmak için çok sayıda insan “bayramı bulunduğu yerde kutlama çağrısına” destek verdi. Bahar Bayramı trafiği sırasında seyahat eden yolcuların sayısının bu yıl, 2019’a göre yüzde 60 azalması bekleniyor. Bir ankete göre, kırsal bölgelerden kentlere göç eden işçilerin yüzde 77’i, bayramı şirketlerinde ya da bulundukları şehirlerde kutlayacaklarını belirtti.

Çin halkının bayramı kutlama şeklinde yaşanan bu değişiklik, kriz yönetimlerinin seviyesinin daha da yükseldiğini yansıtıyor. Bayram öncesinde Guizhou eyaletinde incelemelerde bulunan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, burada bir süpermarkete gidip, vatandaşlara bayram alışverişleri hakkında sorular sordu ve yerel yönetime de vatandaşların mutlu bir bayram geçirmesini güvence altına alma talimatı verdi.

Birçok yerel yönetim, piyasada yeterli tedarik ve istikrarlı fiyat sağlanmasını güvence altına almak için çeşitli tedbirler aldı. Bayramı bulundukları yerlerde kutlayan kişilerin klasik bayram havasını soluması için özel politikalar uyguladı.

Mesela Beijing Belediyesi, kent yönetimi bünyesindeki bazı parkları ücretiz ziyarete açtı. Kültürel aktiviteler için indirim kuponları dağıttı. Online kültür ve sanat gösterileri, sergiler ve panayırlar gibi zengin içerikli etkinlikler düzenledi. Zhejiang ve Guangdong gibi yoğun işçi göçü çeken eyaletlerde de yerel yönetimler, bayramda memleketlerine dönmeyen çalışanlara bayram harçlığı ve kontör hediyeleri gibi kampanyalarla destek verdiler.

Salgınla mücadeleyle geçen son bir senede, Çin’in kriz yönetimi daha da incelikli ve insanî bir nitelik kazandı. Yönetimin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi gerektiği yerlerde, bu uygulamaların hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi, bir ülkenin yönetişim seviyesinin göstergesidir.