Çin’de Gaokao olarak bilinen üniversiteye giriş sınavı bugün başladı. Bu yıl ülke genelinde toplam 10,78 milyon öğrenci üniversiteye giriş sınavına katılıyor. Bu sayı rekor seviyeye ulaştı.

2019’da Çin’in üniversiteye giriş sınavına katılan öğrenci sayısı ilk kez on milyonu aşmıştı. Bu yıl 10,78 milyon öğrenci sayısı geçen yıla göre 70 bin arttı ve tekrar 1977’de Gaokao’nun yeniden başlamasından bu yana yeni bir zirveye ulaştı. Ülke çapında 7 bin 200’den fazla sınav noktası ve 466 bin sınav odası bulunuyor.

Öte yandan, Çin Eğitim Bakanlığı, hukuk, eğitim ve tarih dâhil olmak üzere 9 kategoriyi kapsayan 37 lisans bölümü ekledi.

Geçen yıl yeni koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Gaokao sınavı bir ay ertelendi. Son günlerde Guangdong’da salgın yeniden baş gösterdi. Gaokao sınavında salgınla mücadele çalışmaları gevşetilmiyor. Üniversiteye giriş sınavına girmek için öğrencilerin 14 gün önce sağlık kontrolünden geçmeleri gerekiyor.

7 Haziran’da Guangdong eyaletinin merkezi Guangzhou’da toplam 54 bin 900 öğrenci sınava giriyor. Tüm katılımcılar ve personel 5 Haziran’da iki tur nükleik asit testini tamamladı. Öğrencilerden biri 17 yaşında bir asemptomatik hasta. Bu öğrenci hastanede tek başına sınava katılıyor.