Çin’de geçen sene işletmeler ve bireyler için 1 trilyon 100 milyar yuan tutarında vergi ve hizmet ücreti azaltıldığı açıklandı.

Çin Devlet Vergi Dairesi Başkan Yardımcısı Wang Daoshu konuya ilişkin olarak düzenlenen basın toplantısında, Çin’de geçen sene ekonominin istikrarına ve büyümesine destek vermek amacıyla işletmeler ve bireylere yönelik 1 trilyon 100 milyar yuanlık (170 milyar dolar) vergi ve hizmet ücreti azaltıldığını söyledi.

Wang, ülke genelindeki vergi kurumlarının imalat endüstrisinde faaliyet gösteren KOBİ’lere 216 milyar 200 milyon yuan (34 milyar dolar) tutarında vergi ertelemesi imkanı sunduğuna işaret etti. Wang konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Covid-19 salgınının tedarik zincirlerine getirdiği etkilerin, ham madde maliyetlerinde ve enerji fiyatlarında artışlara ve küresel nakliyede sıkıntılara neden olmasından dolayı, imalat endüstrisindeki KOBİ’ler gittikçe daha büyük baskılarla yüzleşmek zorunda. Çin hükümeti, KOBİ’lerin bu sınamaları göğüslemesine yardımcı olmak amacıyla sürekli vergi ve hizmet ücretlerini düşürüyor ve bu işletmelere mali destek sağlıyor.”

Küresel enerji kıtlığı ve fiyat dalgalanmalarının elektrik ve ısıtma şirketlerine getirdiği baskıyı dikkate alan hükümet, son yıllarda vergi indirimi, vergi iadesi ve ödemeyi erteleme gibi önlemlerle 27 milyar 100 milyon yuan (4 milyar dolar) tutarında vergi azalttı.

Çin, ekonomik büyümeye, özellikle KOBİ’lere, bireysel girişimcilere ve imalat endüstrisine destek vermek için vergi ve hizmet ücreti indirimi uygulamasını bu yıl da sürdürecek.