Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte ülke genelinde 11 Covid-19 vakasının tespit edildiği ve bunlardan 10’unun yurt dışından geldiği ve 1yerli vakanın Shaanxi eyaletinin Xi’an kentinde bulunduğu bildirildi.

Salgının başından bu yana Çin’de toplam 90 bin 83 vaka tespit edildi ve tedavilerinin ardından taburcu edilenlerin sayısı 85 bin 283’e ulaştı. Toplam can kaybı 4 bin 636’da kaldı.

Çin’in ana kesiminde 164 Covid-19 hastasının tedavilerinin sürdüğüne işaret edilen açıklamada ayrıca son 24 saatte 5 asemptomatik vaka daha tespit edildiği bildirildi. Toplam 252 asemptomatik vaka tıbbi gözlem altında tutuluyor.

Öte yandan, Hong Kong ve Makao özel idari bölgeleri ile Taiwan bölgesinde toplam vaka sayısı 12 bin 396’ya yükseldi.

Öte yandan Shaanxi eyaletinin Xi’an kentinde tespit edilen vakanın Xi’an Sekizinci Halk Hastanesi’nde nükleik asit toplanmasından sorumlu bir personel olduğu ve hep izole bir durumda çalıştığı belirtildi. 

Söz konusu hastanede çalışanlar, hastalar ve yakınları üzerinde testler yapıldı. Dün saat 20.00 itibariyle 3 bin 90 kişi test edildi ve sonuçları negatif çıktı.