Global Times | Hu Xijin

Bazılarının Çin’in halk demokrasisi sürecinin bütününe ilişkin bayrağı yukarıda tutma konusundan emin olmadıklarını ancak ABD demokrasisinin hala gerçek demokrasi olduğuna inandıklarını gördüm. Bunun temel sebebi, ABD’nin geçmişteki başarılarının kötülüklerinin üstünü örtmesine yardımcı olarak ABD liderliğindeki Batılı ülkelerin, demokrasinin tanımına yön vermesini olanaklı kılmış olmasıdır. Bu durum, Batı ne söylerse söylesin onu takip eden bazı Çinlilerin düşünceleri ve vizyonlarını derinden etkiledi.

HALKIN EFENDİ OLDUĞU SİSTEM

Halkın kendi ülkesinin efendisi olması sadece Çin devriminin kutsal amacı değil, aynı zamanda Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun asıl amacıdır. Bu amaca nasıl ulaşılacağına dair dünyada hazır örnekler yoktur ancak Çin’in bu ideali hayata geçirmek için yorulmadan çaba gösterdiğini ve araştırdığını kabul etmek gerekmektedir. Yeni Çin her bakımdan o kadar zayıf bir temele sahipti ki bununla birlikte yine de ulusal gücümüzü geliştirmemiz ve eş zamanlı olarak ülkeyi yönetecek insanları garanti edecek sistemi inşa etmemiz gerekiyordu. Refahı yaratmak ve zengin ile yoksul arasında eşitsizlik yaratma doğasını frenlemek için piyasa ekonomisini kullanmak zorundaydık. Bütün bunları doğru yapmak çok zor bir görevdi.

ABD ve Batı, sermaye bu toplumlara egemen olduğu için açıkçası insan merkezli değildir. Bu birçok Çinli insan tarafından anlaşılmaktadır. Bu kadar çok insan Covid-19 salgınında ölmeli mi? Bu ülkeler sahip oldukları büyük kaynaklara rağmen, koronavirüsün yayılmasını ve ölümleri durdurmak için çalıştı mı? Sanırım bu salgın açıkça önemli bir sınav oldu. 

Buna ilaveten ABD demokrasisi, okul kampüslerini vurmaya devam eden yaygın silahlı şiddeti niçin durduramıyor? Tarihte, ABD’de siyasi olarak olgunlaşmamış birçok barbar bölge vardı. Bu yüzden sıradan insanlar kendilerini güvende tutmak için silahlandılar. Ancak bu durum uzun süre önce zaten değişmişti. New York ve Los Angeles gibi kentlerde sivillerin çok sayıda silaha sahip olmasının artıları ve eksileri konusunda net değil miyiz? Dahası ABD’nin geçim derdi ile ilgili bir çok başlıkta paraya ihtiyacı olmasına rağmen, ABD ordusu ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYH) yaklaşık yüzde 3’ünü harcıyor ki bu miktar ABD’den sonra sıralanan ülkelerin askeri harcamalarının toplamını aşıyor. ABD’deki yoksullar, tasarruf edilen paranın yoksulluğun ortadan kaldırılmasında kullanılabilmesi için askeri harcamaları kesmeyi başarabilirler mi? 

BATI’NIN AKSİNE ÇİN ADALETİ TARTIŞTI

Gerçekçi olmak gerekirse yolsuzluk tüm dünyada farklı biçimlerde vardır, resmi olarak görevini kötüye kullanma da öyle. Ancak Çin’de yolsuzluğa bulaşmış kaç tane yetkilinin tutuklandığına ve kaç tanesinin resmi olarak görevini kötüye kullanmaktan sorumlu tutulduğuna bakalım. Hükümet ve iş dünyası arasındaki gizli anlaşma bir sır olmadığı için ABD’de birçok üst düzey yetkili oldukça zengindir. Yetkililere para biriktirmek için yasal kanallar sağlayan bir ‘’kendini yineleme’’ durumu söz konusu. ABD veya Avrupa’da bu tür bir ciddi salgından sorumlu tutulan herhangi bir kimse var mı? 

Son yıllarda diğer ülkelerle karşılaştırıldığında en ciddi anlamda Çin kamuoyu sosyal adaleti tartıştı. Bu bağlamda Çin sürekli olarak iyileştirmeler yaptı. Ancak kapitalist sistemde hiç kimse bu konudan bahsetme zahmetine bile girmez. 

Çin, piyasa ekonomisi uygulama yoluyla yoksulluktan kurtuldu. Bu süreç sırasında farklı sosyal sınıflar da ortaya çıktı. Ancak tüm toplum bu duruma karşı oldukça dikkatli ve farklı kısıtlayıcı önlemler sürekli olarak tasarlandı. Şimdi ortak refahın bayrağı yüksekte, bu katiyen boş bir slogan değil, ancak ciddi bir yolculuktur. 

ÇİN’İN UZUN YOLU

Bu konuda düşünün: Çin, gerçek anlamda deneyimli olan yöneticilere sahip olmasaydı, bahsettiğim her şey olmuş olabilir miydi? Çin ve ABD gibi gelişmiş ülkeler ekonomik ve sosyal kalkınma açısından farklı başlangıç noktalarında duruyordu, ancak kendi seviyemizde elimizden gelenin en iyisini yaptık ve gitgide daha fazla alanda ABD ve Batı’yı yakalama eğilimi oluşturduk. Çin, halk sağlığı krizleri, afet yardımı ve önemli kamu tesislerini iyileştirme gibi bazı boyutlarda onların bile önünde yer alıyor. Çin tarzı demokrasi bu değişiklikleri desteklemede kararlı bir rol oynadı.

Çin her şeyi iyi yapmadı. ABD ve Batı’nın hala bizden öğreneceği çok şey var. Ancak Çin’de demokrasi sürecinin bütünü evrensel öneme sahip müthiş bir uygulamadır. Bu durum insan uygarlığının büyük resminde giderek daha açık hale geldi.

Benim Weibo gönderilerimin altında yorum yapan bazı aktif internet kullanıcılarının daha fazla kendine güvenmesi ve batılı vaazlara bağlı kalmaması gerekiyor. Özellikle genç insanlara şunu söylemek istiyorum ki, onlar yaşamları boyunca Çin’in GSYH’sinin ABD’nin GSYH’sinin iki katı olacağı günü kesinlikle görecekler ve bazı küresel sorunlarda kesinlikle tahrip edici değişiklikler geçirecekler. Batı ideolojisinde Çin hakkında çılgınca küstahlık barındıran kısımlar çökecek. Umarım o günü ben de görebilirim.