8 Mart Uluslararası Kadınlar Günü vesilesiyle, Çin’deki en iyi iş fırsatları sitelerinden biri olan Zhilian Zhaopin tarafından 2021 Çinli kadınların iş durumuyla ilgili bir rapor yayınlandı.

Evlilik ve doğum, kariyer gelişimi dâhil açılardan kadınların iş yerinde hayatta kalmasını ve gelişimine odaklanan rapora göre, iş yerinde kadınların toplam maaşı erkeklerinkinden yüzde 12 daha düşük ve aradaki fark üst üste iki yıl boyunca daraldı.

Bununla birlikte, iş yerindeki kadınlar, yine de evlilik ve doğumla ilgili soru sorulması gibi bir dizi haksız muameleyle karşılaşmaktadır.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, 2020 yılında verdiği bir demeçte, küresel bir bakış açısıyla kadınların gelirinin hâlâ erkeklerin sadece yüzde 77’si olduğuna dikkat çekti. Dünya Ekonomik Forumu’nun son araştırma sonucu, insanlar 2255 yılına kadar cinsiyetler arası ücret farkını ortadan kaldırabilecek.

Öte yandan, salgın, kadınları iş yeri ve ebeveynlik dâhil çifte baskı altına sokarak daha zor bir duruma düşürdü.

2020’de şiddetli Covid-19 salgını sadece dünya kamu sağlığını etkilemekle kalmayıp, aynı zamanda cinsiyet eşitliğinin ilerleyişine iyimserlik getirdi. BM Kadınlar Programı’nın en son verilerine göre, Covid-19 salgını, cinsiyet eşitliği çalışmalarını 25 yıl geriletebilir.

Adı geçen rapora göre, ankete katılan kadınlardan yüzde 59,1’i salgının kadınların iş yerindeki durumunu daha da zorlaştırdığını, yüzde 45,1’i salgının kadınların çocuk yetiştirme yükünü artırdığı görüşünde.