CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin Halk Cumhuriyeti’nde Covid-19 vakaları artışını sürdürmeye devam etti. 1 Mart’ta açıklanan veriler bu yıl içinde 70 binden fazla kişinin Omicron varyantına maruz kaldığını ortaya koyarken, 28 şehrin etkilendiği bildirildi.

Güney Çin’in Guangdong eyaletindeki Shenzhen şehri, doğuda Shanghai ve kuzeydoğudaki Jilin eyaleti vakaların en fazla görüldüğü yerler olarak açıklandı. Shanghai’da şu ana kadar toplamda 20 binden fazla vaka tespit edilirken. Şehir karantina altına alındı.

Yaklaşık iki haftadır kapalı olan Jilin eyaleti mart ayından bu yana 30 binden fazla vaka olduğu aktarıldı.

Shenzhen ise, uygulanan sıkı önlemlerle en salgından hızlı bir şekilde toparlandı.

Çin Salgın Hastalıklarla Mücadele Merkezi eski Baş Epidemiyoloğu Zeng Guang, vakalar artarken Çin’in şu anda koronavirüse karşı “zor bir savaşta” olduğunu söyledi. Zeng, “Neyse ki, yeni vakalarda kaynaklı doğrudan ölümler yok.” diyerek “sıfırlama” politikası ile birlikte daha etkili çözümlere yer verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

NASIL BİR SÜREÇ İZLENİYOR?

Çin hükümeti kısa süreç içerisinde “sıfırlama” politikasını uygulamaya koyarak artan vakaları kontrol almaya başladı. Başta Jilin olmak üzere enfeksiyon görülen şehirler karantina önlemleri altında toplu tarama testleri gerçekleştiriliyor.

Teması en aza indirmek için toplu taşıma ve şehirlerarası yolculuklara getirilen kısıtlamalar ile günlük vaka sayılarını en aza indirgeme planlanıyor.

SHANGHAI’DA HIZLI MÜDAHALE

Çin’in ekonomik merkezi olan Shanghai kenti genelinde yoğun tarama testleri gerçekleştiriliyor. Pudong ve komşu alanlar dâhil olmak üzere Huangpu Nehri’nin doğusu ve güneyi boyunca uzanan bölgeler, nükleik asit testi yapılması amacıyla geçici olarak kapatılmıştı. 1-5 Nisan günlerinde belirlenen saatlerde ise Huangpu Nehri’nin batısında kalan yerleşim yerlerinde benzer bir yöntem uygulanacak.

Yerel hükümetten yapılan açıklamada virüsün yayılmasını engellemek, insanların yaşamını ve sağlığını korumak ile vakaları sıfırlama çabaları sürdürmek için söz konusu önlemlerin alındığı vurgulandı.

Geçici kapatma yönetimi altında kalan bölgelerde otobüs, metro, vapur, taksi ve internet aracılığıyla araç çağırma gibi hizmetler durdurulacak, havaalanları, demir yolları ile uluslararası yolcu ve yük taşıma hizmetleri rutin olarak sürdürülecek.