Çin’de Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) bir trilyon RMB’yi aşan kentlerin sayısı her geçen sene artıyor.  Guangdong eyaletinin Dongguan kenti, dün GYSİH’nin bir trilyon RMB’yi ve nüfusunun on milyonu aştığını duyurdu.

Böylece Dongguan, GSYİH bir trilyon RMB’yi aşan 24. Çin kenti oldu. Çin’de ilk olarak 2006’da Shanghai’ın GSYİH bir trilyon RMB’yi aşmıştı. 2008’de Beijing, 2010’da Guangzhou ve 2011’de Shenzhen, Tianjin, Suzhou ve Chongqing’in GSYİH bir trilyon RMB’ye ulaştı. Bunun ardından listeye Wuhan, Chengdu, Hangzhou, Nanjing, Qingdao, Wuxi, Changsha, Ningbo, Zhengzhou, Foshan, Fuzhou, Quanzhou, Nantong, Hefei, Xi’an ve Jinan girdi.

24 kent arasından 18’i Çin’in güney bölgesinde ve 6’sı kuzey bölgesinde bulunuyor.

ÇİN’İN GSYİH 4 TRİLYON RMB OLAN İLK KENT BEIJING OLDU

2021 yılında başkent Beijing’in GSYİH 4 trilyon RMB’yi aştı ve bu sayı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5’ arttı. Böylece 2021’de Çin’de, ilk kez GSYİH 4 trilyon RMB’yi aşan kent doğdu. Beijing’in kişi başına düşen GSYİH ve toplam iş gücü verimliliği ülkedeki en yüksek seviyeyi korudu.

Yeni nesil bilgi teknolojileri ve sağlık sektörünün artan katma değeri sayesinde, özellikle ilaç imalat sanayinin ani büyümesi Beijing’in ekonomik gelişmesini destek verdi.

Verilere göre, Ocak-Kasım 2021 arasında, Beijing’de bulunan iki Covid-19 aşı üretim şirketi Sinovac ve Sinopharm Beijing Biyoloji Şirketi’nin kümülatif çıktı değeri 230 milyar RMB’ye ulaştı. Şu ana kadar Beijing’de toplam yaklaşık 5 milyar Covid-19 aşısı üretildi.

Beijing’in dışında, Shanghai kentinin GSYİH’nin de 4 trilyon RMB’yi aşması bekleniyor. Shanghai’ın 2021 GSYİH verileri henüz açıklanmadı.