Çin, ihraç edilebilecek Covid-19 aşılarının listesini duyurdu.

Listede yer alan dört aşının tamamının Çin’de koşullu piyasa onayı kazandığı ve ikisinin de Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) acil kullanım onayı aldığı bildirildi.

Çin Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Genel Müdürü Li Xingqian konuyla ilgili açıklamasında, Çin hükümeti tarafından ihraç edilebilecek Covid-19 aşıları listesinin açıklanmasının, Çin’in Covid-19 aşılarının küresel kamu ürünü olma özelliğini gösterdiğini ve uluslararası salgınla iş birliğini ilerletecek güçlü bir önlem olduğunu söyledi.

Li konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Aşıların kalitesi ve güvenliğini garanti ederek, ticaret verimliliğini yükseltmek amacıyla üreticilerin söz konusu listeye dâhil edilen aşıları kendi imkânlarıyla ihraç etmelerini destekliyoruz. Amacımız, bütün ülkelerin, özellikle de gelişen ülkelerin aşıları kullanabilmesi ve maliyetlerini karşılayabilmesini sağlamak. Aynı zamanda, Çin işletmelerinin yeni tip koronavirüs (Covid-19) Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX)  iş birliğini güçlendirerek, yabancı ülkelerle aşı konusunda ortak araştırmalar yürütmelerini ve üretim gerçekleştirmelerini desteklemeye devam edeceğiz.”