Çin’de İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) nisan ayında 51,1 olarak kayıtlara geçti.

Endeks, mart ayında 51,9 seviyesindeydi.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu uzmanlarından Zhao Qinghe, imalat sektörünün istikrarlı büyümesini koruduğuna dikkat çekerek, İmalat PMI’nin önceki aydaki sıçrama temelinde küçük ölçüde bir yavaşlamaya karşın genişlemeyi sürdürdüğünü kaydetti. Zhao, kaydedilen seviyenin 2019 ve 2020 yıllarında aynı dönemin üzerinde olduğunu hatırlattı.

İmalat için alt endeks bir önceki aya göre 1,6 puan gerileyerek 52,2 seviyesinde olurken, yeni siparişler de 1,6 puan gerileyerek 52 olarak kayıtlara geçti. Endekslerin imalattaki genişlemenin ve imalat sektöründeki talebin yavaşladığını gösterdiği belirtildi.

Bunun yanında, Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun açıkladığı verilere göre, Çin’de İmalat Dışı Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) ise nisan ayında bir önceki aya kıyasla 1,4 puan gerileyerek 54,9 oldu.

Zhao Qinghe, imalat dışı sektörlerde görülen artışın sürdüğünü, ancak artış hızının yavaşladığını kaydetti.

Nisan ayında alt endekslerden hizmet sektörüne dair endeks 54,4 olarak kaydedildi. Söz konusu endeks, mart ayında ise 55,2’ye ulaşmıştı.

Zhao, demiryolu hizmetleri, hava yolu taşımacılığı ve konaklama alt endekslerinin ise 65’in üzerinde olduğunu, bunun söz konusu alanlardaki iş hacminin hızla büyüdüğüne işaret ettiğini dile getirdi.

Endekste 50’nin üzeri seviye büyümeyi gösterirken, 50’nin altı ise daralma anlamına geliyor.