CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin Ulusal İstatistik Bürosu açıkladığı son raporda ilk çeyrekte istikrarlı bir toparlanma kaydedildiğini açıkladı. Büro Sözcüsü Fu Linghui, salı günü düzenlediği basın toplantısında, Çin’in yıllık büyüme hedefini karşılayacak koşullara sahip olduğunu ve güçlü ocak-şubat ekonomik göstergelerinin tüm yıl boyunca toparlanmaya yönelik güveni artırdığını söyledi. Uzmanlar, Çin’in ekonomik büyümesinin yılın ilk iki ayında beklenenden daha iyi olduğunu ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin ilk çeyrekte istikrarlı bir şekilde toparlandığına işaret etti. Ancak, karmaşık dış ortam ve Covid-19 vakaları nedeniyle ekonominin yeni bir aşağı yönlü baskılar ve zorluklarla karşı karşıya olduğu konusunda da uyarılar söz konusu. 5,5 civarındaki Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) büyüme hedefini tutturmak için maliye ve para politikalarının daha da gevşetilmesi bekleniyor.

Raporda, katma değerli sanayi üretiminin ocak-şubat döneminde yıllık yüzde 7,5 ve son iki yıldaki ortalama büyümeden 1,4 puan daha yüksek artış gösterdiğini belirtti. Perakende satışlar ise, aralık ayında yüzde 1,7’ye kıyasla, ilk iki ayda yıllık bazda yüzde 6,7 arttı. Öte yandan sabit varlık yatırımlarının da Ocak-Şubat döneminde yıllık bazda yüzde 12,2 arttığı bildirildi.

China Minsheng Bank Danışmanı Wen Bin, beklenenden daha iyi ekonomik performans göz önüne alındığında, Çin’in ilk çeyrekte ekonomik operasyonları “makul bir aralıkta” tutmasının muhtemel olduğunu söyledi. Wen, Çin’in yüksek teknoloji endüstrilerinin ivme kazandığını ve ekonomik büyümeye güçlü bir katı sağladığını söyledi.

ÇİN’DE YÜKSEK TEKNOLOJİ ÜRETİMİ YÜKSELİŞTE

Çin’de yılın ilk çeyreğinde, yüksek teknolojili üretimin katma değeri bir önceki yıla göre yüzde 14,4 arttığı raporda sunuluyor. Ulusal İstatistik Bürosu’na göre, yüksek teknolojili imalat ve hizmetlere yapılan yatırım ocak-şubat döneminde sırasıyla yüzde 42,7 artışla rekora doğru ilerliyor.

OMICRON SALGINI DÜŞÜŞ TRENDİ YARATABİLİR

Oxford Economics Baş Ekonomisti Tommy Wu, Çin ekonomisi yıla iyi bir başlangıç ​​yaparken, son salgın dalgasının tüketim üzerinde ağırlık oluşturacağını ve kısa vadeli arz kesintilerine neden olacağını gündeme taşıdı. Umut verici ekonomik verilere rağmen uzmanlar, politika yapıcıların ekonomiyi Covid-19 gibi olumsuzlukların yanı sıra önümüzdeki aylarda yaşanabilecek jeopolitik gerilimler ile emtia fiyatlarındaki artışa hazırlanmak için mali ve parasal desteği artırmaları gerektiğinin altını çizdi.

Çin Renmin Üniversitesi Finans Okulu’nda profesör olan Zhu Qing, maliye politikasının, iç talebi desteklemek için 2 trilyon yuan’dan (313,6 milyar dolar) fazla bütçeli mali harcamaların genişletilmesiyle ekonomiyi istikrara kavuşturmada aktif bir rol oynayacağını söyledi. 1,5 trilyon yuan değerindeki vergi iadelerinin de küçük işletmelerin büyümesini canlandırması bekleniyor.