Çin’de aşılama çalışmaları hızlandırılıyor. Şu an ülke genelinde 5 şirket tarafından geliştirilen yeni koronavirüs (Covid-19) aşıları piyasaya çıkmak için onay aldı ve 10 Nisan itibarıyla toplam 164 milyon 471 bin doz aşı kullanıldı.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Baş Uzmanı Wang Huaqing, aşılama çalışmalarıyla ilgili son gelişmeleri aktardı.

Wang Huaqing, Çin’de bir bağışıklık bariyeri oluşturmak için 1 milyardan fazla kişinin aşılanması gerektiğini ifade etti.

Geçtiğimiz hafta Çin’in aşılama sayısının tek günde 3-4 milyon dozdan 7 milyon doza çıktığını dile getiren Wang Huaqing, ancak bunun aşılama oranının yüzde 40 veya hatta yüzde 60’a ulaştığı bazı ülkelerle karşılaştırıldığında hala nispeten düşük olduğuna işaret etti.

Aşıların güvenliği konusunda teminat veren Wang Huaqing, şu bilgileri paylaştı:

“Şu an kullandığımız aşılarda advers resksiyonların veya şiddetli alerjik reaksiyonların oranı milyonda biridir. Covid-19 salgının ölüm oranı yüzde 2 ile karşılaştırıldığında aşılar salgının riskini en aza indirebiliyor.”

Wang Huaqing şu an en az 70 ülke ve bölgenin Çin aşılarına onay verdiğini veya satın aldığını söyledi. Bunun yanı sıra virüs mutasyonuna da değinen Çinli uzman Wang Huaqing, şu an dünyanın bilim insanlarının mutant virüsleri izlemek için çaba sarf ettiğini ve aşıların etkisini etkileyebilecek olanlar için çözümler bulmaya çalıştığını ifade etti.

Wang Huaqing, şu an tüm aşıların faz Ⅲ klinik denemelerinin sonucuna göre aşıların çoğu insan üzerinde koruyucu bir etkisinin olduğuna işaret etti.

Çinli şirket Sinovac şirketinin Halka İlişkiler Direktörü Liu Peicheng, aşıların koruma oranından bahsederken, aşıların koruma etkinliğinin yerel hastalıkların yoğunluğu, aşıların bağışıklık prosedürü, farklı virüs suşları, vakaları tespit etme strandartları ve gözlem yaş aralığı gibi birçok faktörden etkilendiğini ifade etti.

Liu Peicheng, bu yüzden Sinovac tarafından geliştirilen Coronavac aşılarının farklı ülkelerdeki klinik denemelerinde farklı koruma etkinliğine sahip olduğunu dile getirdi.

Öte yandan, Çin Sağlık Komisyonu, tüm insanları aşı olmaya teşvik ederken, hiç kimseyi aşı kullanmaya zorlamama gerektiği açıklaması yaptı.