Çin’de iş ortamının şeffaflığını ve öngörülebilirliğini artırmak amacıyla sınır ötesi hizmet ticaretine ilişkin ilk negatif liste açıklandı.

Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Wang Shouwen basın toplantısında yaptığı bilgilendirmede, Hainan Serbest Ticaret Limanı’ndaki sınır ötesi hizmet ticareti için hazırlanan söz konusu listede, yabancı hizmet sağlayıcılara yönelik 11 kategoriyi kapsayan 70 özel idari önlem belirlendiğini belirtti.

Wang, listeye dahil edilmeyen alanlarda, yerel ve yabancı hizmet sağlayıcıların Hainan Serbest Ticaret Limanı’nda eşit rekabet şartlarına sahip olacağını ve eşit pazar erişiminden yararlanacağını aktardı. Wang konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu liste, hizmet ticaretinin yönetim modeli konusunda büyük bir atılım. Piyasanın daha da açılması için yapılan bu kurumsal düzenleme, Çin’de hizmet ticaretinin serbestleştirilmesine ve Çin’in dışa açılma seviyesinin yükseltilmesine yardımcı olacak.”

Wang, “Çin’in hizmet ticareti geçen yıl pandeminin etkilerine rağmen 661 milyar 700 milyon ABD dolarıyla, dünyanın ikinci sırasında yer aldı.” ifadelerini kullandı.

Hainan’da turizmin öncülük ettiği hizmet sektörünün eyaletin ekonomisindeki payı yüzde 60’ın üzerinde.

Listenin 26 Ağustos’ta yürürlüğe girmesi bekleniyor.