Uluslararası Af Örgütü, Çin’in Uygur çocukları yatılı okula gönderip Uygur ailelerinin fertlerini “zorla ayırma” politikası uyguladığı iddiasında bulunarak, Çin’in ailesinin kabulünü almadan gözaltına aldığı tüm Uygur çocukları serbest bırakması çağrısında bulundu.

Bazı Amerika Birleşik Devletleri (ABD) basın kuruluşları da, Xinjiang’da yatılı okul sistemiyle nesillerin ayırıldığı haberini uyduruyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying bugünkü olağan basın toplantısında söz konusu gerçek dışı iddialara tepki gösterdi.

Hua, aile fertlerini “zorla ayırma” durumunun Çin’in Xinjiang bölgesinde değil, ABD’de meydana geldiğini ve buna örnek olarak 19. yüzyılda yerlilere uygulanan asimile etme politikasını hatırlattı. Yerli çocuklar ve gençler yatılı okulda kendi kimliğinden ve kültüründen vazgeçip Avrupalı isimler kullanmak ve ailelerinden uzak kalmak zorunda kaldı, kendi dilini kullanmaları yasaklandı.

Son yıllarda ABD yönetimi, “sıfır tolerans” göçmen politikası hayata geçirdiği için çocuklar ebevyenlerinden, kardeşlerinden ayrılmak zorunda kaldı. 20 Mart gününe kadar, ABD’nin Meksika’yla sınır bölgesinde toplam 15 bin çocuk göçmen ailesinin eşliği olmadan gözaltında tutuluyor. 2018 yılından beri 7’si çocuk 24 göçmen gözaltı tesislerinde hayatını kaybetti.

Xinjiang’dakş duruma gelince sözcü Hua Chunying, bir kez daha bölge hakkında bilgi verdi.

Çin’in toplam yüzölçümünün altıda birini oluşturan Xinjiang, 3 Fransa, 5 Almanya ve 7 İngiltere’ye denk geliyor. Böyle geniş bir bölgede kasabalar ve köyler arasında uzun mesafe söz konusu, çocukların okula gidişi ve eve dönüşü kolay değil, ebeveynler için yük oluyor. Bu sorunun çözümü için Xinjiang’da zorunlu eğitim kapsamında yatılı okul inşasına özen gösteriliyor. Yatılı okuyup okumamak her çocuk ve ebeveynlerinin seçeneğidir. Ayrıca çocuklar hafta sonları, tatillerde eve gidiyorlar. Okuldayken işi varsa da izin alıp eve dönebiliyor. Bu, Çin’in diğer bölgeleri ve dünya ülkelerindekinden farklı değildir. Eğer bir fark varsa şudur; İngiltere’deki yatılı okul çok pahalıyken, Xinjiang’daki sıradan çocuklara yöneliktir.

CNN’nin Beijing şubesi, Çin Dışişleri Bakanlığı’na bir soru listesi iletti. Bu listede şundan bahsedilmiştir: Bir Uygur çift 2016 yılında İtalya’ya gitti ve şu an 3 çocuklarıyla İtalya’da yaşıyor. Ayrıca İtalya’ya gitmeden önce 4 çocuklarını Xinjiang’da bıraktı.

Buna şaşıran sözcü Hua Chunying, “Bazı batılı siyasetçiler, medya kuruluşu ve bilginler, Xinjiang’da ‘zorla sterlizasyon’ ve ‘soykırım’ uygulandığını iddia ediyor. Bu iddialar gerçekse, o Uygur çiftin neden 7 çocuğu var?” diye sordu.

Sözcü, yalan söylemenin utanç verici olduğuna dikkat çekerek, dezenformasyon girişiminin durdurması ve Çin’i objektif şekilde algılanmasını istedi.