CRI Türk Haber Merkezi

Çin Merkez Bankası, pazartesi günü bankalarla ve ödeme sistemleriyle yaptığı görüşmede kripto para birimleriyle olan ilişkilerin durdurulması talimatını verdi.

Merkez Bankası açıklamasında, kripto paralarla ilişkili hesaplara ve bu hesaplardan yapılacak transferlerine izin verilmeyeceği vurgulandı.

Uzmanlar reel ekonomiyi etkileyecek biçimde spekülatif şekilde yükselen kripto varlıklara Çin’in 2017 yılından beri kısıtlamalar getirdiğini de hatırlatıyor. Renmin Üniversitesinden finansal araştırmacı Dong Shaopeng, son yıllarda Çin’deki Bitcoin madenciliğinin alarm verilecek düzeyde büyüdüğüne dikkat çekti. Dong, kripto paraların engellenmesiyle reel ekonomide görülen kripto varlık nedenli kayıpların da sona ermesini beklediğini ifade etti.

Çin 2017 yılının Eylül ayında kripto para temelli bağış toplama, kripto para satışı ve benzeri işlemleri yasa dışı ilan etmişti. Aradan geçen 4 yılın ardından kripto para madenciliğine karşı da benzer bir adım atıldı ve spekülatif varlıkların madenciliğinin yapılmasının da önüne geçildi.

Yetkililer, Sichuan eyaleti gibi büyük madencilik merkezlerinin durdurulmasıyla ülkedeki kripto para madenciliğine yönelik adımlar atıyor. Gerçekleştirilen yasal düzenlemelerle, Çin’deki kripto para madenciliği kapasitesinin yüzde 90’ından fazlasının durdurulacağı tahmin ediliyor.