Çin Ulusal Sağlık Komisyon tarafından verilen bilgilere göre, 19 Haziran itibarıyla, ülkede toplam 1 milyar doz aşı uygulandı.

Çin aşısı bir küresel kamu ürünü olarak insanlığın sağlığının korunmasına katkılar sağlamaktadır.

15 Aralık 2020’de tıbbi çalışanlar gibi hassas kitlelerin aşılanmasının resmi olarak başlatılmasından bu yana, Çin’in aşılama hızı sürekli yükseltiliyor.

Şu anda Çin, aşılanan doz ve aşılamanın kapsadığı kişi sayısı bakımından dünyanın birinci sırasında yer alıyor.

Çin aşısı, Asya, Avrupa, Afrika ve Latin Amerika’ya umut götürüyor. Çin aşısı şu an dünya çapındaki 90’dan fazla ülke ve bölgede piyasaya çıkarıldı veya acil kullanımına koyuldu. Ayrıca aşının güvenliği, etkinliği ve yüksek kalitesi sayesinde yurt dışında popüler hale girdi.

Dünyada birçok ülkeden aşı siparişleri Çin’e verilmektedir. Çin Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, haziran ayı başı itibarıyla Çin 40’ı aşkın ülkeye aşı ihraç etti.

Şu anda, Çin’de 21 Covid-19 aşısı klinik denemelere girmiş durumda. 4 aşının yurt içinde koşullu piyasaya çıkışı ve 3 aşının yurt içinde acil kullanımı onaylandı. 8 aşının ise yurt dışında faz III klinik denemelerine onay verildi.

Kas içi enjeksiyon aşıların yanı sıra nebulize inhalasyon ve burun sprey aşılarının araştırma ve geliştirme çalışmaları da düzenli bir biçimde ilerletilmektedir.