Çin’in resmi üretici fiyat endeksi (ÜFE), haziran ayındaki yüzde 8,8’e kıyasla temmuz ayında bir önceki yıla göre yüzde 9 arttı.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE), haziran ayındaki yüzde 1,1’lik artışa kıyasla temmuz ayında bir önceki yıla göre yüzde 1 arttı.

Bunlar arasında kentsel fiyatlar yüzde 1,2, kırsal alanlar yüzde 0,4, gıda fiyatları yüzde 3,7, gıda dışı fiyatlar yüzde 2,1, tüketim malları fiyatları yüzde 0,6 ve hizmet fiyatları yüzde 1,6 arttı. Ocak-temmuz ayları arasında ortalama olarak, ulusal tüketici fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,6 arttı.

Beijing 2021 TÜFE büyüme hedefini yüzde 3 civarında belirledi.

Çin ekonomisi, Covid-19 pandemisinin neden olduğu aksaklıklardan büyük ölçüde kurtuldu, ancak işletmeler yüksek emtia fiyatlarından ve küresel tedarik zinciri darboğazlarından kaynaklanan yoğun baskılarla karşı karşıya kalmaya devam ediyor.

Virüsün daha bulaşıcı Delta varyantının küresel olarak yayılması ve bazı Çin eyaletlerinde son zamanlardaki şiddetli yağış ve sellerin yanı sıra evde yeni vakalar da ekonomik aktiviteyi kesintiye uğrattı.