Yunnan’daki fil sürüsünün göçü yurt içinde ve yurt dışında ilgi gören bir konu oldu.

Beijing Normal Üniversitesi Küresel Kalkınma Enstitüsü Başkanı Profesör Wang Hongxin, Çin’in Asya fillerinin korunmasına büyük önem verdiğini söyledi.

Çin hükümetinin biyoçeşitlilik ıslahını ilerletmek için uyguladığı güçlü politika ve eylemler sayesinde, dünyadaki toplam Asya fili sayısının azalmasına rağmen Çin’deki Asya fillerinin sayısı giderek artıyor. Çin’deki Asya fillerinin sayısı 1976 yılındaki 146’dan günümüzdeki 300’e arttı.

Bu, ekolojik medeniyet inşasında dikkate değer sonuçların elde edilmesinin güçlü bir kanıtıdır.

Asya fili, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) ve “Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme” tarafından listelenen nesli tükenmekte olan bir türdür, şu anda sadece Güney Asya, Güneydoğu Asya ve Çin’deki Yunan eyaletinin güneyindeki sınır bölgelerinde yaşamaktadır.

Küresel bir perspektiften, yasadışı avlanma ve yaşam alanlarının azalması nedeniyle Asya fillerinin sayısı son 100 yılda yüz 90 oranında azaldı.

Şu anda Çin, Asya fillerinin yaşadığı bölgelerinde 11 doğa koruma alanı, Yunnan Asya Fili Köken Üreme ve Kurtarma Merkezi ve Yunnan Eyaleti’ndeki Xishuangbanna Dai Özerk Bölgesi’nin Menghai ilçesinde Asya Fili İzleme ve Erken Uyarı Merkezi’ni kurdu. Asya fillerinin sayısı istikrarlı şekilde arttı.

Asya fillerinin dağıtıldığı Güney Asya ve Güneydoğu Asya’daki 13 ülke arasında, Çin ve Laos, uzun vadeli dostane iş birliği ve değişim ilişkileri, Çin-Laos sınır ötesi ortak koruma sistemi kurdu.

Aynı zamanda Çin, Dünya Çapında Doğa Fonu (WFF), Dünya Bankası Küresel Çevre Fonu (GEF), Uluslararası Hayvanları Koruma Vakfı ve Asya Kalkınma Bankası gibi uluslararası kuruluşlarla da elverişli ilişkiler geliştirdi.