Avrupa Komisyonu kısa süre önce, Avrupa Birliği (AB) “sınırda karbon düzenleme mekanizmasının” (CBAM) kurulması da dahil olmak üzere bir çevre koruma paketi ortaya koydu.

Bu mekanizmaya göre AB, nispeten gevşek karbon emisyon kısıtlamaları olan ülke ve bölgelerden ithal edilen çelik, çimento, alüminyum ve gübre gibi mallara vergi uygulayacak.

Çin Ekoloji ve Çevre Bakanlığı sözcüsü Liu Youbin, bugünkü olağan basın toplantısında ilgili soruları yanıtlarken, bu tür tek taraflı önlemlerin tüm tarafların iklim değişikliğiyle mücadele hevesine ve yeteneğine büyük zarar vereceğini söyledi.

Liu, “Sınırda karbon düzenleme mekanizması, esasen iklim sorununu ilkesiz bir şekilde ticaret alanına genişleten, Dünya Ticaret Örgütü’nün kurallarını ihlal eden, serbest ve açık çok taraflı ticaret sistemini etkileyen ve uluslararası toplumun karşılıklı güvenini ve ekonomik büyüme perspektifini ciddi şekilde zedeleyen tek taraflı bir önlemdir. Bu mekanizma, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Paris Anlaşması’nın ilke ve gerekliliklerine, özellikle ortak fakat farklılaştırılmış sorumluluklar ilkelerine uymamaktadır. Tek taraflılık ve korumacılığı kışkırtan bu mekanizma, tüm tarafların iklim değişikliğiyle mücadele hevesini büyük ölçüde zedeleyecektir.” dedi.