Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurul Üçüncü Komitesi dün genel görüşmeler yaptı. Çin’in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Dai Bing, Avrupa Birliği (AB) ve Kanada’nın Xinjiang, Hong Kong ve Meng Wanzhou hakkında yaptığı yanlış değerlendirmelere sert tepki gösterdi.

Dai Bing, bazı ülkelerin Çin’in iç işlerine müdahale edip, yanlış bilgiler ile ön yargıları temel alarak Çin’e mesnetsiz suçlamalar yöneltmelerine şiddetle karşı çıktığını belirterek, AB ve Kanada’ya hatalarını sürdürmeme çağrısında bulundu.

Xinjiang meselesinin temelinin terör ve ayrılıkçılığa karşı mücadele olduğuna dikkat çeken Dai Bing, “Çin hukuk ve tüm etnik grupların iradeleri çerçevesinde Batılı ülkelerin bazı uygulamalarını örnek alarak Xinjiang Bölgesi’nde terör ve radikalleşme ile mücadele çalışmalarını hayata geçirdi. Netice olarak bölgede dört buçuk yıldan uzun bir süredir şiddet ve terör olayı görülmüyor.” dedi.

Hong Kong’un Çin’e ait olduğunu vurgulayan Dai Bing, Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası’nın yürürlüğe koyulmasıyla kaosun ortadan kaldırıldığını ve Hong Kong vatandaşları ile bölgedeki yabancı vatandaşların yasal hak ve özgürlüklerinin daha iyi korunduğunu bildirdi.

Huawei şirketinin Mali İşler Direktörü Meng Wanzhou’nun tutuklanması olayına da değinen Dai, Meng’in Kanada’da 1028 gün yasa dışı şekilde göz altına alındıktan sonra serbest bırakıldığını ve kısa süre önce Çin’e döndüğünü hatırlatarak, bu olayı ABD ve Kanada tarafından gerçekleştirilen bir siyasi zulüm olarak değerlendirdi.