Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere ve Avustralya arasında nükleer denizaltı alanında yürütülen iş birliğinin bölgesel ve hatta küresel anlamda bir tehdit olduğunu belirtti.

Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın resmi web sitesinde, ABD ve Avustralya’nın nükleer enerjili denizaltıların inşasına başlanması için varılan ilk aşama anlaşmayı uygulamasına ilişkin değerlendirme yer aldı. Açıklamada, Fransa’nın ilgili sözleşme taahhütlerine uymakta son derece temkinli davrandığı ve kendi çıkarlarını kararlılıkla savunacağı kaydedildi.

Sözcü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, söz konusu açıklamaya değindi. Zhao, “Birçok ülke, ABD, İngiltere ve Avustralya tarafından nükleer denizaltı konusunda yürütülen iş birliğinden ciddi kaygı duyduğunu dile getirdi. Bu ülkeler, söz konusu girişimin kasıtlı olarak bölgedeki gerginliği tırmandırarak, silahlanma yarışını kışkırttığını ve bölgedeki barış ile istikrara yönelik bir tehdit olduğunu düşünüyor.” diye konuştu.

Zhao, uluslararası toplumun ABD, İngiltere ve Avustralya’nın sıfır toplamlı anlayıştan ve dar jeopolitik perspektiften kurtulması gerektiği kanısında olduğuna işaret ederek, ilgili ülkelerin nükleer silahların yayılmasının önlenmesi konusundaki uluslararası yükümlüğünü ciddiyetle yerine getirip, bölgedeki barış ve istikrarı koruması, ayrıca bahsi geçen yanlış karardan dönmesi gerektiğinin altını çizdi.