Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, günlük basın toplantısında Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Japonya ve Avustralya’nın son günlerde Çin’le ilgili suçlamalarına tepki gösterdi.

Wang, ABD, Japonya ve Avustralya’ya gereken uluslararası sorumlulukları yerine getirme, yalanlar üreten, engeller yaratan ve sorun çıkaran taraflar olmak yerine, bölge barışı, istikrarı ve kalkınmasını ilerleten aktörler olmaları çağrısında bulundu.

Japonya ve Avustralya liderleri dün yayınladıkları ortak bildiride, Güney Çin Denizi ve Doğu Çin Denizi’ndeki durumun yanı sıra Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi ve Hong Kong’daki gelişmelerden kaygı duyduklarını açıkladı.

ABD ile Japonya arasında bugün gerçekleşen dışişleri ve savunma bakanları toplantısında da iki taraf, Taiwan sorunu dahil bazı konularda Çin’e suçlamalarda bulundu.

“ÇİN TEHDİDİ” DEYİP ASKERİ TEHDİTTE BULUNUYORLAR

Söz konusu suçlamalara bugünkü olağan basın toplantısında tepki gösteren sözcü Wang, “ABD, Japonya ve Avustralya’nın Çin’in içişlerine karışması, uydurma iddialarla Çin’i karalaması, bölgedeki ülkeler arasında dayanışma ve karşılıklı güveni bozmasından, Çin şiddetli hoşnutsuzluk duymaktadır. İlgili ülkeler nezdinde ciddi girişimlerde bulunuldu.” ifadesini kullandı.

Wang şunları ekledi:

“Doğu Asya ve Asya-Pasifik bölgesinde barış, istikrar ve kalkınmayı korumak için gerçek anlamda çok taraflılık uygulanmalı. Dışa açık ve kapsayıcı bölgesel iş birliği çerçevesine saygı gösterilmeli. Dayanışma içinde diyalog ve iş birliği yolu izlenmeli. ABD, Japonya ve Avustralya, sözde özgürlük, açıklık ve kapsayıcılıktan bahsederken, aslında diğer ülkeleri hedef alan ‘küçük gruplar’ oluşturup, askeri tehditlerde bulunuyor. Bu girişimler, bölgedeki barış ve kalkınma eğilimine tamamen aykırı olduğu gibi, söz konusu ülkelerin ‘tehdit ve zorlayıcı eylemlere karşı çıkma’ açıklamalarıyla da çelişiyor.”

Wang, Çin’in ilgili ülkelere ABD-İngiltere-Avustralya nükleer denizaltı iş birliği planını, Fukuşima’dan nükleer atık suyun Pasifik’e boşaltılmasını, militarist saldırganlığın tarihini inkar eden ve güzelleştiren eylemleri, bölgesel ihtilafları arttıran girişimleri durdurmaları çağrısında bulunduğunu sözlerine ekledi.