Çin’in Avrupa Birliği Misyonu, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği’nin (AB) istişare bahanesiyle Çin’e baskı yapmalarına karşı çıktıklarını açıkladı.

Çin’in AB Misyonu tarafından yapılan açıklamada, ABD ve AB tarafından yayımlanan ortak bildiriye tepki gösterildi.

ABD ile AB’nin Brüksel’de yaptıkları görüşmelerin “sadece kendilerini ilgilendirdiğine” işaret edilen açıklamada, ancak Çin’in istişare bahanesiyle iç işlerine kabaca müdahale edilmesine ve kendisine karalamalar yöneltilmesine kararlılıkla karşı çıktığı vurgulandı.

Basın bildirisinin, egemenlik ve toprak bütünlüğünü savunma kisvesi altında diğer ülkelerin egemenlik ve toprak bütünlüğünü ihlal eden ülke ve örgütlerin varlığının açık bir ispatı olduğu kaydedilen açıklamada, söz konusu çifte standardın blok siyasetinin ve ideolojik zorbalığın daha net bir şekilde anlaşılmasından başka bir sonuç vermeyeceği ifade edildi.

İlgili tarafların Çin’in egemenliğini korumadaki kararlılığını, Çin halkının ulusal onurunu savunmadaki iradesini küçümsememesi gerektiğine dikkat edilen açıklamada, söz konusu ülkelerin yangına körükle gitmek yerine, dünyanın gelişim eğilimini kavrayarak bloklar oluşturmaktan vazgeçmeleri ve dünyanın barış, istikrar ve kalkınmaya kavuşması yönünde müspet adımlar atmaları gerektiğinin altı çizildi.

AB ülkelerinden ve ABD’den üst düzey diplomatlar, kısa süre önce Brüksel’de yaptıkları görüşmeden sonra ortak bir bildiri yayınladı.

Bildiride, Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin yanı sıra, Taiwan, Xinjiang ve Tibet dâhil Çin ile ilgili konular yer aldı.