Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Japonya liderleri arasında 16 Nisan’da yapılan görüşmede gündeme gelen ve daha sonra yayınlanan ortak bildiride yer alan sorunlara ilişkin Çin’in tutumunu açıkladı.

Wang Wenbin günlük basın toplantısında, “Dünyanın tek sistemi, merkezinde BM’nin yer aldığı uluslararası sistemdir; dünyanın tek kuralı ise temelinde BM Tüzüğü’nün bulunduğu uluslararası ilişkiler ilkeleridir.” diye konuştu.

ABD ve Japonya’nın uluslararası toplumu temsil etmediğine işaret eden Wang, dolayısıyla uluslararası düzeni yönetme ve kendi standartlarını başkalarına dayatma haklarının da olmadığını kaydetti.

ABD ile Japonya’nın özgürlük ve dışa açılma taahhütleri verdiğine, ancak eylemlerinin gruplar arası zıtlaşmayı kışkırtmak amacında olduğuna değinen Sözcü, “Bölgenin barışı ve istikrarına asıl tehditleri bunlar oluşturuyor. Bu eylemler uluslararası kurallara ve uluslararası düzene zarar veriyor. Çağın gelişim eğilimi, ayrışma yerine dayanışmayı, hegemonyacılık yerine eşitliği, zıtlaşma yerine iş birliğini gerektiriyor.” dedi.

İnsan hakları konusunda ise, Japonya ile ABD’nin Çin halkına ve dünya halklarına borçlu olduğunu dile getiren Wang Wenbin, “Japonya’nın 1930’lu yıllarda başlattığı işgal, Asya ülkelerine özellikle Çin’de büyük felaketlere neden olurken, ABD’nin 21. yüzyılın başında diğer ülkelere yönelik başlattığı savaşlar da 300 bini sivil olmak üzere 800 bin kişinin ölümüne yol açtı. Japonya ve ABD’nin yapması gereken, insan hakları bahanesiyle Çin’in içişlerine müdahale etmek yerine işgal tarihini gözden geçirmek ve başka ülkelerin insan haklarına yönelik ihlalleri durdurmak. Tokyo, komşu ülkelerin ve uluslararası toplumun kaygılarını dikkate alarak, okyanusa nükleer santralde biriken atık suyu boşaltma kararından derhal vazgeçmeli.” ifadesini kullandı.

Salgınla mücadelede de bilimsel ruhla ilerleyerek, ülkeler arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Wang, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ABD, salgınla mücadeleyi siyasileştirerek diğer ülkeleri karalıyor, kendi sorumluluklarını başkalarına atıyor ve birçok uluslararası anlaşmadan veya topluluktan çekiliyor. Bu girişimler, ABD halkına büyük zarar vermekle kalmayıp, uluslararası salgınla mücadele iş birliğine de engel oluyor. ABD ve Japonya’ya salgınla mücadeleyle ilgili sorunlarda siyasi manipülasyona son verme, insan hayatına ve bilime saygı gösterme, küresel salgınla mücadele iş birliğine olumlu enerji katma çağrısında bulunuyoruz.”