Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Japonya’nın Çin’in dış politikasını karalamak ve içişlerine karışmak amacıyla yayımladıkları ortak bildiriye kararlılıkla karşı çıktıklarını belirtti.

ABD ve Japonya dışişleri ve savunma bakanları dün bir araya geldi. Görüşmenin ardından yayımlanan ortak bildiride, Çin’in girişimlerinin uluslararası düzene aykırı olduğu ve uluslararası topluma yönelik bir meydan okuma niteliği taşıdığı kaydedildi.

Sözcü Zhao, “Dünyada yalnız BM’nin merkezi rol oynadığı uluslararası mekanizma ve BM Tüzüğü temelinde kurulan uluslararası düzen vardır. ABD ve Japonya’nın uluslararası düzeni tek taraflı tanımlama hakkı yoktur.” diye konuştu.

Çin’in her zaman dünyada barış ve ortak kalkınma için çaba gösterdiğinin altını çizen Zhao, “Çin’in Taiwan, Hong Kong, Xinjiang, Güney Çin Denizi, Diaoyudao Adası gibi konulardaki tutumu net ve değişmezdir. Egemenliğimizi, ulusal güvenliğimizi ve refahımızı korumakta ısrar ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Japonya’nın Çin’in kalkınmasını engellemek için ABD’nin kuklası olmaya hazır olduğunu belirten Zhao, bölgedeki ülkelerin çoğunluğunun, ABD ve Japonya’nın Çin’e karşı kurduğu ittifaka destek vermediğini söyledi.

Zhao, Çin’in kendi meşru haklarını korumak için gerekli önlemleri alacağını sözlerine ekledi.