Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Japonya’nın Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ne ilişkin konuları gündeme getirerek, insan hakları bahanesiyle Çin’i suçlamalarına kararlılıkla karşı çıktıklarını açıkladı.

Wang Yi, 11. Doğu Asya Zirvesi Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Doğu Asya iş birliği hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Wang, ABD ve Japonya’nın Xinjiang ve Hong Kong’a ilişkin konuları gündeme getirerek, insan hakları bahanesiyle Çin’e suçlamalarda bulunmalarına karşı çıktıklarını vurguladı.

Wang Yi “ABD ve Japonya gibi bir avuç ülke çok taraflı platformlardan faydalanarak, Çin’in iç işlerine karışmaya ve Çin’i karalamaya kalkışıyor. Bu suçlamalar o kadar mesnetsiz ki püskürtmeye bile gerek duymuyoruz.” dedi.

ABD ve Japonya’nın iddialarına Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’ne (ASEAN) üye ülkelerin destek vermediğine dikkat çeken Wang, “Ancak mütekabiliyet esası gereği, Çin tabii ki bu konuda karşılık verme ve bu asılsız iddiaları püskürtme hakkına sahiptir.” diye konuştu.

Wang Yi, Xinjiang ve Hong Kong’un Çin’in iç işleri olduğunun altını çizerek, ABD ve Japonya’nın Çin’in iç işlerine karışarak uluslararası ilişkilerin temel kurallarını çiğnediklerini kaydetti.

Xinjiang’da yaşayan Uygur nüfusunun gözle görülür oranda arttığını söyleyen Wang Yi, ABD tarafında ise Kızılderili soykırımı ve dünyanın dört köşesinde açılan savaşlarda işlenen insanlık suçlarının görüldüğünü vurguladı.

Bakan Wang, Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası ve seçim sisteminde reform sayesinde bölgenin yeniden istikrara kavuştuğunu ve Hong Kongluların yasal haklarının yeterince korunduğunu söyledi. Wang Yi, Hong Kong’un tekrar kaos haline dönmesine asla ve asla izin vermeyeceklerini belirtti.