Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Zhang Jun, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) BM temsilcisi Linda Thomas Greenfield’in Beijing Kış Olimpiyat Oyunları hakkındaki yanlış ifadesini sert bir dille kınadı.

Linda Thomas-Greenfield dün CNN’e verdiği demeçte Çin’i asılsız olarak suçlamıştı.

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun, buna sert bir dille karşılık verdi. Zhang, ABD’nin Beijing Kış Olimpiyat Oyunları, Xinjiang ve Taiwan konuları hakkındaki sorumsuz ve yanlış sözlerinin, asılsız olduğunu ve siyasi önyargı ile yapıldığını hatırlattı. ABD’li temsilcinin sözlerinin Çin ile ABD arasındaki ilişkileri ciddi bir şekilde zedelediğine işaret eden Zhang, buna kararlılıkla karşılık veren Çin’in kendi tutumunu yineleyerek ABD’nin haksız suçlamalarını reddettiğini vurguladı.

Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın sorunsuz bir şekilde başladığına dikkat çeken Zhang, açılış törenine 70’ye yakın ülke ve uluslararası örgütten yaklaşık 170 yetkilinin katıldığını ve  katılımcıların arasında 31 ülke liderinin yer aldığını hatırlattı. Zhang, bunun yanı sıra birçok ülkenin liderleri ve uluslararası örgütlerin sorumlularının Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’e kutlama mesajları gönderdiklerine değindi. Zhang, bunların hepsinin, uluslararası toplumun Çin’e, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’na ve küresel olimpiyat ruhuna olan kararlı desteğini yansıttığını dile getirdi. Zhang, ABD’nin olimpiyat oyunlarını siyasete alet ederek, kullanmasının dünyanın desteğini kazanamazken, tamamen başarısızlığa uğrayacağını vurguladı. Zhang, ABD’nin davranışının kendisini tecrit eden bir duruma düşürmekten başka hiçbir sonuç çıkaramayacağına dikkat çekti. Çinli ve Amerikalı sporcular dahil olmak üzere farklı ülkelerin sporcularının Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın arenasında adaletli bir şekilde yarıştığını ve onların olimpiyat oyunlarının başrolü olduklarını kaydeden Zhang, ABD’li siyasetçilerin artık sahneden geri çekilmeleri gerektiğine işaret etti.

ABD’nin Xinjiang’da soykırım yapıldığı şeklindeki yalanı yinelediğini kaydeden Zhang, ancak gerçeklerin önünde yalanların gelip geçici olduğunu söyledi. Xinjiang’daki farklı etnik grupların sakin, mutluluk ve uyum içinde yaşadığını dile getiren Zhang, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’na katılan Çin kafilesinde Uygur ve Tibet etnik grupları dahil olmak üzere 9 etnik gruptan 20 sporcunun bulunduğunu hatırlattı.

Olimpiyat meşalesini yakan kuzey disiplini Uygur sporcusu Dilnigar İlhamcan’ın tüm etnik gruplardan sporcuların temsilcisi olduğunu vurgulayan Zhang, İlhamcan’ın Çinlilerin gururu ve Çin’deki farklı etnik grupların seçkin temsilcisi olduğuna dikkat çekti. Zhang, ancak ABD’nin bu konudaki kızgınlığının nereden geldiğinin anlaşılamadığını aktardı.

Taiwan’ın Çin toprağının bölünmez bir parçası olduğunu vurgulayan Zhang, Taiwan sorununun nasıl çözülmesi gerektiği  hususunun Çin’in içişleri ve bu soruna ABD dahil herhangi bir dış gücün karışmasının kabul edilemez olduğunun altını çizdi.

ABD’nin sözde insan haklarıyla ilgilenirken, insan haklarına aykırı eylemleriyle tarihe geçtiğini hatırlatan Zhang, bunun uluslararası toplum tarafından yakından takip edilmesi ve cezalandırılması gerektiğini söyledi. Zhang, Çin nüfusunun dörtten birini bile oluşturmayan ABD’de Covid-19’dan dolayı ölenlerin sayısının 900 bini aştığını ve bu rakamın daha da arttığını kaydetti. Bu ölüm sayısının adeta Çin’den 200 kat fazla olduğuna dikkat çeken Zhang, söz konusu rakamın şaşkın verici olduğunu belirtti.

Silah şiddetinin aşırı yaygınlaştığı ABD’de geçen sene bir yıl bile dolmadan 17 bin 800 kişinin ateşli silahlar nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlatan Zhang, ABD’de yaşayanların kendilerini hiç güvende hissetmediklerini ifade etti. ABD’nin tarihinde Kızılderililere karşı yapılan soykırım ve suikastların gerçek soykırım ve insanlığa karşı suçlar olduğunu söyleyen Zhang, ayrıca ABD ordusunun Suriye, Afganistan ve Irak gibi ülkelerde çocuk ve kadın dahil olmak üzere sivilleri rastgele öldürmesinin savaş suçu olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Zhang, ABD’nin siyaset, ekonomi, toplum, güvenlik ve sağlık alanlarında ciddi sorunlarının bulunduğunu kaydetti. Bu koşullarda “en iyi ABD’dir” düşüncesinden bir türlü çıkamayan ABD’li siyasetçilerin kendi sorumluluğunu başkalarına yüklemek yerine halkın sesini duyması ve kendi sorunlarını halletmeye odaklanması gerektiğinin altını çizdi. ABD’yi yanlış yolda daha fazla yürümemeye çağıran Zhang, böyle devam etmesi durumunda ABD’nin kendi halkına zarar verirken başka ülkelere ve bütün dünyaya daha büyük sıkıntılar getireceğini dile getirdi.