Çin Dışişleri Bakanlığı, Taiwan Amerikan Enstitüsü Direktör Yardımcısı Raymond Greene’nin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Taiwan arasındaki ilişkide temel değişiklikler yaşandığına dair konuşmasına sert tepki gösterdi.

Taiwan Amerikan Enstitüsü Direktör Yardımcısı Raymond Greene dün Taipei’de verdiği bir demeçte, ABD ile Taiwan arasındaki ilişkide temel değişiklikler yaşandığını ve ABD’nin Taiwan’ın uluslararası arenadaki en önemli destekleyicisi olduğunu söyledi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, Greene’nin açıklamalarına kesinlikle karşı çıktıklarını vurguladı.

Zhao Lijian, “ABD’nin yanlış iddialarına kesinlikle karşı çıkıyoruz. Dünyada tek bir Çin var ve Taiwan da Çin topraklarının koparılamaz bir parçası. Hiçbir kişi veya güç, bu tarihi ve hukuki gerçeği değiştiremez. Çin, öteden beri ABD’nin herhangi bir yöntemle Taiwan’la ilişkilerinin seviyesini yükseltmeye ve iki taraf arasındaki her türlü resmi iletişime kararlılıkla karşı çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

Taiwan meselesinin Çin ile ABD arasındaki ilişkide en önemli ve en hassas sorun olduğuna dikkat çeken Sözcü, Tek Çin ilkesinin ikili ilişkilerin siyasi temelini oluşturduğuna dikkat çekti.

Sözcü, “ABD, Tek Çin ilkesine ve iki ülke arasında imzalanan üç ortak bildiriye gerçek anlamda uyup, Taiwan meselesiyle siyasi manipülasyon gerçekleştirmeyi, Taiwan’la resmi iletişimde bulunmayı ve ikili ilişkilerin seviyesini yükseltmeyi derhal durdurmalı.” diye konuştu.