Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) müttefiklerini dinlemesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Wang Wenbin günlük basın toplantısında, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) Danimarka İstihbarat Servisi’ni kullanarak müttefiklerini gizlice izlediği yönündeki açıklamaları değerlendirdi.

Wang, “ABD, dünyanın en büyük gizli bilgi hırsızı olarak kabul edilmiştir. Yurtdışındaki yaklaşık 100 büyükelçiliğinde ve konsolosluğunda izleme ekipmanı mevcut. Son günlerde ABD’nin Avrupalı müttefiklerini izlediğine dair çıkan haberler, sadece ABD’nin küresel gizli bilgi çalma ağının bir örneği. ABD, bu konuda uluslararası topluluğa bir açıklama borçludur.” diye konuştu.

Wang, ABD’nin uzun zamandan beri bir yandan kendi teknolojik avantajlarını kullanarak dünya çapında dinleme ve veri hırsızlığı girişimlerinde bulunurken, diğer yandan meşru işleyişlerini sürdüren yabancı şirketlere ulusal güvenlik bahanesiyle sebepsiz yere baskı yapmasının ABD’nin iki yüzlülüğünü ve hegemonyacı yanını gösterdiğini ifade etti.

Wang, Çin’in, ABD’ye geniş çaplı ve fark gözetmeksizin dinleme ve veri hırsızlığı girişimleri ile ulusal güvenlik bahanesiyle yabancı şirketlere baskı yapmayı derhal durdurma çağrısında bulunduğunu vurguladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) Danimarka İstihbarat Servisi’ni kullanarak müttefiklerini gizlice izleme girişimlerinin kabul edilemez olduğunu kaydetmişti. İsveç ve Norveç yetkilileri de ABD’nin bu girişimlerini kınamıştı.