Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Küba’ya yaptırım uygulama kararına tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD tarafından 30 Temmuz’da ilan edilen yaptırım kararına ilişkin açıklama yaptı.

Çin’in özgürlük, insan hakları ve demokrasi gibi bahanelerle tek taraflı yaptırımlar uygulanmasına ve başka ülkelerin içişlerine müdahale edilmesine kararlılıkla karşı çıktığına dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ABD’nin son günlerde art arda Küba’nın kurumlarına ve yetkililerine yönelik yaptırım kararları açıklaması, uluslararası ilişkilerin temel ilkelerine ciddi şekilde aykırı düşmektedir. Bu yaptırımlarla Amerika’nın çifte standardının ve zorbalığının ne olduğu dünyaya gösterilmektedir.

Bilindiği gibi, ABD’nin Küba’ya karşı uyguladığı ekonomik, ticari ve finansal ambargolar, Küba’da ekonominin ve halkın yaşam koşullarının iyileşmesini engellemektedir; Küba halkının yaşam ve kalkınma haklarını da ihlal etmektedir. ABD’den uluslararası toplumun seslerine kulak vererek, Küba’ya yönelik yaptırımları ve ambargoları derhal kaldırıp, Küba’nın istikrarını baltalayan girişimlere son vermesini talep ediyoruz.”

ABD Hazine Bakanlığı 30 Temmuz’da yaptığı açıklamada, hükümet karşıtı gösterilerde protestoculara şiddet uyguladığı gerekçesiyle Küba Ulusal Devrimci Polis Teşkilatı’na ve teşkilatın müdürü ile müdür yardımcısına yönelik yaptırımlar uygulanacağını ilan etmişti.