Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve müttefiklerinin siber güvenlik konusunda Çin’e yönelttiği mesnetsiz suçlamaları reddettiklerini belirtti.

ABD, İngiltere dâhil bazı ülkeler ile AB ve NATO tarafından yayımlanan bildirilerde Çin’in siber saldırılar düzenlediği iddia edildi. ABD, siber saldırılar düzenleyerek gizli belgeleri ele geçirdikleri gerekçesiyle bazı Çinli vatandaşlara dava açacağını duyurdu.

Günlük basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sözcü Zhao, Çin’in her türlü siber saldırıya karşı çıkıp, bu saldırılara karşı mücadele vermekte olduğunu ve hackerlara hiçbir şekilde destek vermeyeceğini veya müsamaha göstermeyeceğini vurguladı.

Sözcü Zhao, ABD’nin sağladığı sözde teknik detayların delil zinciri oluşturamadığına, aslında en çok siber saldırı düzenleyen ülkenin ABD olduğuna dikkat çekti.

Zhao açıklamasında, “NATO, ABD’nin teşvikiyle siber dünyayı yeni bir savaş alanı olarak değerlendirmeye başladı ve Siber Savunma Komutanlığı’nı kurdu. Siber dünyada bu şekilde ittifak kurma yöntemi güvenlik sağlamayacaktır, bilakis siber çatışmaları yoğunlaştıracaktır.” ifadelerini kullandı.