Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) savaş gemilerinin son beş ay içinde defalarca Taiwan Boğazı’ndan geçmesine tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında, ABD’ye ait USS Curtis Wilbur isimli güdümlü füze destroyerinin dün Taiwan Boğazı’ndan geçtiğini ve Joe Biden’in, göreve gelmesinden sonraki beş ay içinde altıncı defa Taiwan Boğazı’na savaş gemisi gönderdiğini hatırlattı.

Zhao Lijian, “Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun Doğu Hareket Alanı Komutanlığı, ABD’nin girişimine tepki gösterdi. Çin, ABD’li savaş gemisinin hareketlerini yakından takip ediyor. ABD’li savaş gemileri, son zamanlarda sık sık Taiwan Boğazı’nda boy göstererek, provokasyon girişiminde bulundu. Bu girişim, bölgedeki barış ve istikrara karşı yapılan müdahaledir ve bölgedeki barış ve istikrara zarar verir. Uluslararası toplum bunu net bir şekilde gördü.” ifadelerini kullandı.

Çin’in ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunma kararlılığının sarsılmaz olduğuna dikkat çeken sözcü, ABD’ye bölgedeki barış ve istikrar konusunda yapıcı rol oynama çağrısında bulunduklarını kaydetti.