Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Doğu Harekât Alanı Komutanlığı Sözcüsü Kıdemli Albay Shi Yi, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun askerlerin çoklu savaş yeteneğinin test edilmesi ve yükseltilmesi amacıyla 9 Kasım günü Doğu Hareket Alanı’nda devriye gerçekleştirdiğini belirtti.

Taiwan’ın Çin topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayan Shi Yi, söz konusu devriyenin, ilgili ülkelerin Taiwan sorunundaki yanlış ifade ve eylemleri ile Taiwan’ın bağımsızlığını savunan bölücü güçlerin faaliyetlerine yönelik alınan ve Çin’in egemenliğini savunan gerekli bir tedbir olduğunu kaydetti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi üyeleri dün bir askeri uçakla Taiwan bölgesini ziyaret etti. Filipinler’in başkenti Manila’dan havalanan ABD Donanması’na ait bir C-40A tipi uçak akşam saatlerinde Songshan Hava Kuvvetleri Üssü’ne indi.

Taiwan basınında yer alan habere göre, heyette 6 senatörün yanı sıra, ABD ordusundan bir albay ve bir yüzbaşı dâhil olmak üzere 13 kişi yer aldı.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü, düzenlenen basın toplantısında, Kongre üyelerinin askerî uçakla dış gezi gerçekleştirmesinin bir teamül olduğunu, bu adımın sözde “Taiwan’la İlişkiler Yasası”na uyduğunu kaydetti.

Sözcü, aynı zamanda uçakta “Pentagon heyeti”nin bulunduğuna dair haberleri yalanladı.

ABD’li senatörler Tammy Duckworth, Dan Sullivan ve Chris Coons da haziran ayında orduya ait C-17 tipi nakliye uçağıyla Taipei kentindeki Songshan Havaalanı’na inmişti. ABD’li senatörler, Taiwan Hava Kuvvetleri’nin Songshan Komutanlığı’nda Taiwan Adası lideri Tsai Ing-wen ile bir araya geldi.

ABD’den sözde “gayriresmî bir heyet” nisan ayında Taipei’yi ziyaret etti. Heyetin üyeleri arasında ABD Başkanı Joe Biden’ın “arkadaşı” ve eski senatör Chris Dodd ile iki eski ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı vardı.

Taiwan makamları, ABD’li Kongre üyelerinin son Taiwan gezisiyle ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Washington da bu seferki ziyarete katılan ABD’li yetkililerin ismini açıklamadı.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tan Kefei, dün yaptığı açıklamada, ABD Kongresi üyelerinin Taiwan ziyaretini değerlendirerek, Washington’a kışkırtıcı eylemlerini bir an önce durdurma, Taiwan’ın bağımsızlığını savunanlara yanlış sinyaller vermeme uyarısında bulundu.

Sözcü, Demokratik İlerleme Partisi (DDP) mensuplarını da durumu doğru değerlendirerek riskli eylemlerde bulunmama, aksi takdirde Taiwan’a ciddi zarar getirileceği uyarısı yaptı.

Doğu Harekât Alanı Komutanlığı Sözcüsü Kıdemli Albay Shi Yi, bölgede konuşlandırılan askeri birliğin, ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü kararlılıkla savunmak için gerekli tüm tedbirleri alacağını vurguladı.