Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Taiwan’a silah satma kararına tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Taiwan’a 750 milyon dolar değerinde silah satışını onaylamasına ilişkin açıklama yaptı.

Bakanlığın açıklamasında, Taiwan’ın Çin toprağının bölünmez bir parçası olduğuna dikkat çekilerek, ABD’nin Taiwan’a silah satışının Çin’in içişlerine bir müdahale anlamına geldiğinin ve Çin’in egemenliği ile güvenlik çıkarlarına zarar verdiğinin altı çizildi.

Açıklamada, “ABD’nin söz konusu girişimi, uluslararası hukuka, uluslararası ilişkilerin temel ilkelerine ve özellikle Tek Çin ilkesi ile iki ülke arasında imzalanan üç ortak bildiriye aykırı düşmektedir ve sözde Taiwan bağımsızlığını amaçlayan bölücü güçlere yanlış sinyaller vermektedir. Bahse konu girişim, Çin-ABD ilişkilerini ve Taiwan Boğazı’ndaki barış ile istikrarı ciddi şekilde zedelemektedir. Çin, bu girişime kesinlikle karşı çıkmaktadır ve konu hakkında ABD nezdinde ciddi girişimlerde bulunmaktadır. Çin, olayın seyrine göre haklı ve gerekli karşılık adımları atacaktır.” ifadelerine yer verildi.