Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Xinjiang’la ilgili iddialarına tepki verdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken dün basına verdiği demeçte, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan Elie Wiesel Soykırımı ve Vahşeti Önleme Yasası Raporu’nda, Çin’in “soykırım riski yüksek ülkeler” listesine ilk defa dahil edildiğini ve Xinjiang’ın “şiddet konusunda yüksek riske sahip bölge” olarak belirlendiğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, Blinken’in ifadelerine sert tepki gösterdi.

Zhao, “ABD’nin söz konusu raporunda, mevcut yönetimin dünyanın bütün noktalarındaki insan haklarını savunacağına işaret edildi; ne komik! Raporda ayrıca, Çin hükümetine Xinjiang’da sözde soykırım gerçekleştirme ve insanlığa karşı suç işleme iftiraları atıldı. Bu, 21. yüzyılda görülen en büyük yalan. Son derece absürt bu yalan, Çin halkının ABD yönetiminin gerçek yüzünü görmesini sağladı.” ifadelerini kullandı. Zhao konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Soykırım ve insanlığa karşı suçlar dendiğinde akla gelen ülke ABD’dir. ABD yönetiminin insan haklarını göz ardı etmesi sonucu 600 bini aşkın kişi salgında hayatını kaybetti, azınlıklar nefret suçlarına maruz kalıyor; mülteciler ve göçmenlerin durumu ise trajik; milyonlarca çocuk zulüm, yoksulluk ve zorla çalıştırma mağduru. Ayrıca ABD’nin kendi toprakları dışında yıllar süren askeri operasyonlarında masum siviller kötü muameleye maruz kaldı ya da öldürüldü. Bunlarla ilgili sağlam kanıtlar mevcut. Diğer ülkelerdeki insan haklarını eleştirme hakkına hiç sahip olmayan ABD’nin Xinjiang’la ilgili yalanlar uydurup, Xinjiang meselesiyle Çin’in kalkınmasını engellemeyi hedefleyen siyasi komplosu başarısızlığa mahkum.”