Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Xie Feng Tianjin’de ABD’li mevkidaşı Wendy Sherman’la bir araya geldi. Görüşmenin ardından Xie Feng, basın toplantısı düzenleyerek görüşme hakkında bilgi aktardı.

Görüşmede odaklanılan konulara değinen Xie Feng, Çin’in ikili ilişkilerle ilgili ilkesel tutumunu yinelediklerini belirterek, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Çin hakkındaki yanlış algısını ve son derece tehlikeli Çin politikasını düzeltmesi çağrısında bulunduklarını söyledi.

Xie, ABD’nin Covid-19 salgınının kaynağıyla ilgili araştırma, Taiwan, Xinjiang, Hong Kong ve Güney Çin Denizi gibi meselelerdeki yanlış eylemlerine karşı duyduğu ciddi hoşnutsuzluğu ABD heyetine ilettiklerini kaydetti.

Xie Feng, “ABD’nin Çin’in içişlerine müdahale etmeyi, Çin’in çıkarlarını zedelemeyi, ateşle oynamayı ve değer yargıları bahanesiyle küçük gruplar oluşturarak zıtlaşma yaratmayı derhal durdurmasını istedik. ABD’nin 1,4 milyar Çin halkının ulusal egemenliği, güvenliği ve kalkınma hakkını koruma kararlılığını, iradesini ve kabiliyetini küçümsememesi çağrısında bulunduk.” diye konuştu.

Xie Feng, ABD’nin kendi hatalarını düzeltmesini isteyen ve Çin’in ilgilendiği olayları içeren 2 listeyi ABD tarafına ilettiklerini açıkladı.

İlk listede Çin Komünist Partisi üyeleri ve ailelerine uygulanan vize sınırlaması, Çinli yetkililer ve hükümet birimlerini hedef alan yaptırımlar, Çinli öğrencilere yönelik vize kısıtlaması, Çin şirketlerine baskılar, Çin basın kuruluşlarının “yabancı misyon” olarak tescil edilmesinin durdurulması, Meng Wanzhou’ya yönelik iade isteğinin iptal edilmesi istendi.

İkinci listede, bazı Çinli öğrencilerin vize talebinin reddedilmesi, bazı Çin vatandaşlarının ABD’de adaletsiz muamele görmesi, yasa dışı unsurların Çin’in büyükelçiliği ve konsolosluklarına saldırması, ABD’deki Asya ve Çin karşıtı kin duygusunun artması gibi olaylara dikkat çekilerek, ABD’nin bir an önce bu sorunları çözmesi ve Çin vatandaşları ile kuruluşlarının yasal çıkarlarını koruması talebinde bulunuldu.