Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Afganistan Merkez Bankası’nın varlıklarını dondurmak suretiyle uyguladığı yasa dışı yaptırıma derhal son vermesi gerektiği bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, günlük basın toplantısında, Birleşmiş Milletler’den (BM) 14 insan hakları uzmanının ABD yönetiminin Afganistan merkez bankasına ait milyarlarca dolar değerindeki varlığı dondurma girişimine yönelik eleştirilerini değerlendirdi.

Wang, “ABD’nin Afganistan’a saldırdığı 20 yıl boyunca, 30 bini sivil olmak üzere toplam 174 bin Afgan hayatını kaybetti. Afgan halkının yaklaşık üçte biri mülteci durumuna düştü ve yarısı ise aşırı açlıkla boğuşuyor. ABD’nin saldırısı, Afganistan’da nadir görünen bir insani felakete yol açtı. ABD, bir ülkeyi yıktı, bir neslin geleceğini mahvetti ve bu ülkeden çekip gittikten sonra ise Afgan halkının varlığına el koydu. Bu, ABD’nin sözde kurallar temelinde oluşturulan uluslararası düzenin vahşiliği ve zalimliğini ortaya koydu.” diye konuştu.

Sözcü, ABD’nin yapması gereken şeyin, Afganistan Merkez Bankası’nın varlıklarını dondurmak suretiyle uyguladığı yasa dışı yaptırıma derhal son vererek, Afgan halkından kaybettirdikleri 20 yıl için özür dileyip tazminat ödemek ve Afgan halkına zarar verenleri hukuka uygun olarak cezalandırmak olduğunu sözlerine ekledi.