Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) aşı yardımı yoluyla siyasi manipülasyon yürütmeme ve Çin’in iç işlerine müdahale etmeme çağrısında bulunuldu.

Basına yansıyan haberlere göre, ABD’nin Taiwan bölgesine bağışladığı 2 milyon 500 bin doz Moderna aşısı kısa süre önce Taipei’ye ulaştı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında söz konusu haberi değerlendirdi. Zhao, ana kesim ile Taiwan bölgesinin bir aile olduğunu ve Çin’in Taiwanlı vatandaşların zorlukların üstesinden gelmesine yardım etmek için elinden geleni yapacağını öteden beri net bir şekilde dile getirdiğine işaret etti.

Sözcü konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ne var ki, Çin’in ana kesiminin gösterdiği iyi niyet ve Taiwanlı vatandaşların acil ihtiyacı karşısında, Demokratik İlerici Parti aşıların ana kesimden Taiwan’a girmesini engellemek üzere her türlü yönteme başvurdu ve hatta ana kesimin aşı tedarikini engellediği şeklinde yalan bile uydurdu. Demokratik İlerici Parti, siyasi çıkar elde edebilmek için salgınla mücadele işbirliğinde sürekli siyasi manipülasyon yürütüyor. Bu tarz eylemler, Taiwanlı vatandaşların yaşam güvenliğine ve sağlığına yönelik bir ihmaldir ve en temel insan haklarına aykırıdır.”

Çin’in daima salgınla mücadele iş birliğini desteklediğini ve bunun için çaba gösterdiğini dile getiren Zhao, ABD’den aşı yardımı yoluyla siyasi manipülasyon yürütmemesini ve Çin’in iç işlerine müdahale etmemesini istediklerini sözlerine ekledi.