Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin’in, Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) dünyanın 25 ülke ve bölgesinde kurduğu 200’den fazla biyoloji laboratuvarındaki gerçek durumu aydınlatma çağrısını yineledi.

Çin’deki basın kuruluşlarınca kısa süre önce İngilizce ve Çince olarak yayımlanan bir açık mektupta, Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) ABD ordusunun Fort Detrick Laboratuvarı hakkında soruşturma başlatma çağrısında bulunuldu.

Wang Wenbin günlük basın toplantısında konuya ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, “Çin bir çok defa, ABD’ye açık ve şeffaf bir tutum sergileyerek, uluslararası topluma başta Fort Detrick olmak üzere dünyadaki 200’den fazla biyoloji laboratuvarındaki gerçek durumu aydınlatma çağrısında bulundu.” dedi.

Wang, “ABD basınında yer alan haberlere göre, Fort Detrick Laboratuvarı’nda Ebola gibi insanlığın sağlığına ciddi tehdit oluşturan çok sayıda virüs bulunuyor. 2004, 2008, 2011 ve 2015 yıllarında ABD basınında birçok defa Fort Detrick Laboratuvarı’nda güvenlik riski bulunduğuna dair haberler yayınlandı.” diye konuştu.

Haberlerin, ABD’nin diğer laboratuvarlarında da benzer güvenlik sorunlarının ve risklerinin yaşandığını gösterdiğine işaret eden Wang, ABD’nin bir yandan başka ülkeler için soruşturma çağrısı yaparken, diğer yandan da ulusal güvenlik gerekçesiyle kendi biyoloji laboratuvarları hakkındaki bilgileri paylaşmayı reddettiğini kaydetti.

Wang, ” Ne yazık ki, ABD buna henüz olumlu bir yanıt vermedi. Neleri saklamaya çalıştıkları bilinmiyor. ABD’yi bir kez daha uluslararası toplumun endişelerine açıklık, şeffaflık ve iş birliğine dayalı bir tutumla yanıt vermeye çağırıyoruz. ” ifadelerini kullandı.