Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) Filistin-İsrail çatışmasının sona erdirilmesi konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) arabulucu rolünü desteklemeye çağırdıklarını aktardı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ülkesinin Filistin-İsrail çatışmasında BMGK’nin diplomatik faaliyetlerine engel olmadığını ve  “sessiz ve yoğun diplomasiye” odaklandığını söyledi.

Sözcü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında “ABD’nin odaklandığı sessiz ve yoğun diplomasinin ne olduğunu ve nasıl etki yarattığını bilmiyoruz. Ancak son günlerde gördüklerimiz sürekli tırmanan gerginliğin ortasındaki kadınlar ve çocuklar dâhil olmak üzere masum sivillerin trajik deneyimleri, duyduklarımız da enkaz altından gelen barış çığlıkları.” ifadelerini kullandı.

Zhao Lijian, Çin Devlet Konseyi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin BMGK acil toplantısında sunduğu önerilerin uluslararası toplum tarafından sıcak karşılandığını belirterek, “Arap ülkeleri ve İslam dünyası, Çin’in uluslararası kurallara ve adalete bağlı kalmasını takdirle değerlendirip, Çin’in bu önerileriyle tam da Arap ve Müslüman halkların hislerine tercüman olduğunu ifade etti.” diye konuştu.

ABD’ye çok taraflılık yoluna dönerek, büyük ülke olmanın getirdiği sorumlulukları üstlenme çağrısı yaptıklarını söyleyen Zhao Lijian, Washington’un, BMGK’nin Filistin-İsrail gerginliğinin hafifletilip siyasi çözüme bağlanması ve bölgede asayişin yeniden sağlanması konusunda oynadığı rolü desteklemesi gerektiğini dile getirdi.