Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Washington’a insan haklarını koruma taahhüdünü yerine getirme çağrısı yaparak, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ülkedeki azınlıkların meşru haklarını korumak için gerekli önlemleri alması gerektiğini belirtti.

New York Times gazetesinde yer alan “Asya Kökenlilere Yönelik Şiddet Artıyor” başlıklı bir makalede, 2020 yılının Mart ayından bu yana, ABD’de çok sayıda Asya kökenli vatandaşın ırkçı saldırılara maruz kaldığı, bu saldırıların sayısının 110’u geçtiği kaydedildi.

California Eyalet Üniversitesi (CSU) tarafından yayımlanan bir rapora göre, ABD’de Asya kökenlilere yönelik suçlar geçen yıl önceki yıla kıyasla yüzde 149 oranında arttı.

Bugün düzenlediği olağan basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sözcü Zhao, “Son yıllarda ABD’de Asya kökenlilere yönelik nefret suçları giderek artıyor. Şimdiye kadar pek çok trajedi yaşandı. Bilhassa salgının başlangıcından itibaren ABD eski yönetiminin bazı politikacıları açıkça veya üstü kapalı olarak yabancılara nefret söylemlerinde bulundu. Belli bölgeler veya kitlelerin adını yeni koronavirüse verdi. Yanlış bilgiler ve ırkçı iddialarla ABD’deki Asya kökenli vatandaşlara yönelik kinin derinleşmesine sebep oldu. Bu tür eylemler son derece sorumsuzca. ” ifadelerini kullandı.