Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) hatalarından ders çıkarıp yanlışlarını düzelterek, yabancı işletmelere açık ve adil bir ticaret ortamı sağlaması gerektiğini açıkladı.

Joe Biden yönetiminin Ticaret Bakanlığına aday gösterdiği kişi, kısa süre önce ABD’nin Çin’in “adaletsiz ticari girişimleri”ne karşı çıkması gerektiğini kaydetmişti.

Çinli Sözcü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında ilgili soruya verdiği yanıtta, ABD’nin hatalarından ders çıkarıp yanlışlarını düzelterek, piyasa ekonomisi ve adil rekabet kurallarına saygı gösterip, yabancı işletmelere açık ve adil bir ticaret ortamı sağlaması gerektiğini söyledi.

ABD’nin önceki dönem hükümetinin geçen birkaç yıl içinde tek taraflılık ve hegemonyacılığı izleyerek bazı ülkelere ticari savaş başlattığına işaret eden Sözcü Zhao, ulusal güvenliğe tehdit oluşturdukları gerekçesiyle Çinli işletmelere adaletsiz bir şekilde baskı yapıldığını vurguladı.

Zhao Lijian, ABD’nin söz konusu girişimlerinin küresel ticaret kurallarına aykırı olduğunu, piyasa düzenini zedelediğini ve hem Çinli işletmelerin yasal haklarına, hem de ABD halkının çıkarlarına zarar getirdiğini ifade etti.

Zhao Lijian, Çinli işletmelerin yasal haklarını korumak için gerekli tedbirleri almaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.