Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetimine hatalarını düzeltme ve Çinli şirketlere yönelik iftiralar ile mantıksız baskılara son verme çağrısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying günlük basın toplantısında, Biden yönetiminin Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei’ye yönelik bir yasağı uzatma kararına tepki gösterdi.

Hua “ABD yönetimi, Huawei de dâhil Çinli telekomünikasyon işletmelerini karalama girişimlerini hız kesmeden sürdürüyor, ancak bugüne kadar aralarında Huawei’nin de bulunduğu Çinli işletmelerin ABD’nin ve diğer ülkelerin ulusal güvenliklerine tehdit oluşturduğuna dair hiçbir kanıt bulamadı. Sözde ‘ulusal güvenlik’, yalnızca ABD yönetiminin Çin’in ileri teknoloji işletmelerine ‘ulusal zorbalık’ uygulaması için kötü bir bahane.” ifadelerini kullandı.

Hua, “Bilindiği gibi ABD, NSA PRISM skandalı gibi küresel dinleme skandallarına sahne oldu ve hatta müttefiklerini bile dinledi. Bunlar da ABD’nin ‘hacker ve gizli dinleme imparatorluğu’ olarak güvenilmez ve utanmaz olduğunu gösterdi.” diye konuştu.

ABD yönetiminin ulusal güvenlik kavramını genelleştirme girişimlerinin Çinli işletmelerin meşru haklarına ve ABD’li işletmelerin çıkarlarına zarar verdiğini aktaran Hua, bu girişimlerin iki ülkenin ve hatta bütün ülkelerin olağan teknoloji iletişimi ile ticaretine ciddi bir müdahale anlamına geldiğini vurguladı.

Hua ayrıca, Çin hükümetinin Çinli işletmelerin meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla korumaya devam edeceğini kaydetti.