Çin, Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) COVAX projesine aşı bağışlama taahhüdünü derhal hayata geçirme çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden G7 Zirvesi’nde Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yoksul ülkelere aşı sağlamayı öngören COVAX projesine 500 bin aşı bağışlayacaklarını ilan etmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında, ABD’den sözünü tutmasını istediklerini dile getirdi.

Sözcü, Covid-19 aşısının salgını yenmeye fırsat tanıyacak etkili bir “silah” olduğuna dikkat çekerek, aşının küresel kamu ürünü olarak dünyaya dağıtılması gerektiğini kaydetti.

Çin’in, uluslararası topluma yaptığı, salgınla mücadele iş birliğini pekiştirme çağrısını yineleyen Sözcü Wang Wenbin, aşı üretimi ve geliştirilmesi konusunda büyük ülkelerin sorumluluk almaları, COVAX için gerçekçi adımlar atmaları ve gelişmekte olan ülkelere daha fazla destek sağlamaları gerektiğini vurguladı.

Çin hükümeti ve işletmelerinin aşı ihracatı ve ortak üretim gibi çeşitli yollardan dünyadaki ortaklarıyla iş birliği halinde olduğunu aktaran Wang Wenbin, Çin’in ilgili tüm taraflarla birlikte aşının dünya çapında adil dağıtılması için ortak çaba harcamaya hazır olduğunu söyledi.

Edinilen bilgilere göre, Çin uluslararası iş birliği ortaklarına 350 milyon doz aşı gönderdi. Bu rakamla Çin şu anda yabancı ülkelere en çok aşı yardımı sağlayan ülke konumunda. Ayrıca Çin’in ilk etapta COVAX projesine 10 milyon doz aşı sağlayacağı ifade edildi.