Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) Covid-19 virüsünün çıkış noktasına ilişkin köklü araştırma yapma çağrısında bulundu.

Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki dün yaptığı konuşmada, Covid-19 virüsünün çıkış noktasına ilişkin küresel çapta araştırmalar yürütüldüğünde ABD ile müttefiklerinin, Çin’in araştırmalara katılmasını ve şeffaf veriler ile şeffaf kanallar sunmasını sağlamak amacıyla “Çin’e gereken baskının yapılması” için ortaklaşa çaba harcayacaklarını belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında Psaki’nin söz konusu açıklamasını yorumladı.

Zhao, Covid-19 virüsünün çıkış noktasına dair sorunda ABD’nin ne Çin’i tehdit etme ne de uluslararası toplumun adıyla Çin’i karalama hakkına sahip olduğunun altını çizdi.

Zhao “Çin ABD’ye, ülkede Covid-19’un çıkış noktasına, salgınla mücadeledeki başarısızlıkların nedeni ile sorumlusuna ve Fort Detrick Laboratuvarı başta olmak üzere yurt dışında bulunan 200’den fazla biyolojik deney merkezindeki mevcut sorunlara ilişkin üç konuda köklü araştırma yapma çağrısında bulunuyor. Ayrıca, uluslararası toplumu da ABD’nin şeffaf veriler ve kanallar sunmasını sağlamak için ortaklaşa çaba harcamaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.