Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian,  Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Filistin-İsrail çatışması konusunda adil bir tutum sergilemeye ve sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün video konferans yoluyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Filistin-İsrail konulu toplantısına başkanlık etti.

Sözcü Zhao Lijian, bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında Bakan Wang Yi’nin BMGK toplantısındaki açıklamaları hakkında konuştu.

Zhao Lijian “Wang Yi mevcut gerilime yanıt olarak en önemli önceliğin şiddetin durdurulması ve ateşkesin sağlanması olduğunu söyledi. Wang Yi, her iki tarafın düşmanca eylemleri derhal durdurması ve özellikle İsrail’in ihtiyatlı davranması gerektiğini belirtti. İnsani yardımın acil bir ihtiyaç olduğunu kaydeden Bakan Wang, uluslararası toplumun Filistin’e insani yardım sağlaması ve ciddi bir insanlık felaketinin meydana gelmesinin önlenmesi gerektiğini ifade etti. Uluslararası desteğin de zaruri olduğuna dikkat çeken Wang Yi, BM Güvenlik Konseyi’nin Filistin-İsrail gerilimini hafifletmek için güçlü adımlar atması gerektiğini söyledi. Bakan Wang’a göre, iki devletli çözüm temel çıkış yoludur. Çin, Filistin ile İsrail arasındaki barış görüşmelerinin ‘iki devletli çözüm’ temelinde bir an önce yeniden başlatılmasını destekliyor.” ifadelerini kullandı.

BMGK üyelerinin çoğunluğunun acilen ateşkes çağrısı yaptığını, sivillerin korunmasını talep ettiğini ve siyasi çözümde ısrarcı olduğunu aktaran Zhao Lijian, BMGK’nin Filistin-İsrail barış görüşmelerini adil bir şekilde ilerletmesi ve iki ülkenin barış içinde bir arada yaşaması için çaba harcaması gerektiğini söyledi.

Zhao, dönem başkanlığını Çin’in yürüttüğü Güvenlik Konseyi’nin sorumluluklarını yerine getirip rolünü pekiştirmeye devam edeceğini ve Filistin sorununun kapsamlı, adil ve kalıcı bir şekilde çözülmesine gereken katkılarda bulunacağını vurguladı.